„UCZENIE SIĘ W ZAWODZIE JEST W MODZIE”- warsztaty dla gimnazjalistów

Już po raz piaty Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku gościł gimnazjalistów klas trzecich gimnazjów z Pasłęka, Młynar, Morąga, Dobrego, Wilcząt i Rychlik.

Zajęcia odbywały się w dniach 16-18 stycznia. Celem warsztatów było przybliżenie specyfiki kształcenia zawodowego z zakresu gastronomii i obsługi konsumenta, mechaniki i budownictwa, ekonomii i analizy jakościowej w mleczarstwie.

W czasie zajęć ekonomicznych gimnazjaliści prowadzili firmy produkcyjne. Celem gry było uzmysłowienie graczom mechanizmów działania rynku – pokazanie, jak niełatwe decyzje podejmują każdego dnia przedsiębiorcy i jak ciężką pracą połączoną z wiedzą o zasadach funkcjonowania rynku można w życiu osiągnąć sukces.

Zasady gry przeniosły uczniów w wielki świat mody, w którym firmy zajmowały się produkcją odzieży sprzedawanej na światowych rynkach. Głównym celem było zdobycie pozycji lidera na rynku i uzyskanie  tytułu kreatora mody.  Na warsztatach gastronomicznych młodzież pracowała w grupach, wykonując pierożki chińskie, włoskie ravioli, muffiny z kremem.  Gimnazjaliści brali udział w zajęciach pt. „Pokaż mi jak jesz, a powiem Ci kim jesteś”, na których miel okazję zapoznać się z zasadami  „savoir-vivre”. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w przygotowane dla nich ćwiczenia.

Podczas warsztatów mechaniczno-budowlanych gimnazjaliści tradycyjnie mieli zajęcia z obróbki mechanicznej metali i w kuźni. Uczniowie poznawali budowę samochodu i ciągnika rolniczego, podjęli również próbę cekolowania ścian, układania płytek i przycinania paneli na piłach.

Warsztaty z analizy jakościowej w mleczarstwie dały młodzieży z gimnazjum możliwość zapoznania się z podstawowymi pojęciami z zakresu oceny jakościowej wybranych produktów spożywczych. Uczniowie przeprowadzili ciekawe doświadczenia, które przybliżyły im pracę w  zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego.

Zajęcia dały gimnazjalistom nie tylko możliwość poznania wybranych kierunków kształcenia, stały się również okazją do spotkania ze starszymi koleżankami i kolegami.

Małgorzata Gawrysiuk