W czwartek, 28 czerwca, odbyła się XVI sesja Rady Powiatu, podczas której ogłoszono wyniki konkursu „Wieś z inicjatywą” – edycja 2012. Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych inicjatyw zrealizowanych przez mieszkańców wsi w 2011 r. Dyplomy i nagrody laureatom wręczał starosta Sławomir Jezierski.

Kolejnym miłym akcentem podczas sesji były podziękowania dla Edwarda Skalija, który po wielu latach kończy pracę na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół w Pasłęku. Zarówno przewodniczący Ryszard Zagalski, jak i starosta Sławomir Jezierski w ciepłych słowach podkreślali zasługi dyrektora Skalija, dziękując za jego zaangażowanie w modernizację i rozbudowę szkoły, którą kierował przez 22 lata. Do tych podziękowań dołączył się obecny na sesji burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski.

Podczas sesji radni zapoznali się także ze sprawozdaniem z działalności Zarządu Powiatu w Elblągu za okres od 27 kwietnia 2012 r. do 28 czerwca 2012 r. oraz przyjęli sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Elbląskiego 2010-2014 za lata 2010-2011.

Rada podjęła również osiem uchwał, zgodnie z przyjętym porządkiem obrad.

Wyniki konkursu „Wieś z inicjatywą” – edycja 2012

W 2012 r. do konkursu zgłosiło się 14 wsi o 2 wsie więcej niż w 2011 r.). Komisja Konkursowa po zapoznaniu się z wnioskami i wizji terenowej wszystkich 14 wsi zgłoszonych do konkursu bardzo wysoko oceniła ich społeczną aktywność. Szczególne uznanie należy się dla tych miejscowości, gdzie mimo braku świetlicy wiejskiej lub innego miejsca spotkań mieszkańcy organizują imprezy integracyjne, gry i zabawy dla dzieci, w tym często w prywatnych obiektach, wyjeżdżają z dziećmi do innych miejscowości na spotkania integracyjne, współuczestniczą przy budowie małej infrastruktury wiejskiej.

Za osiągnięcia w realizacji inicjatyw lokalnych w powiecie elbląskim Komisja Konkursowa zaproponowała dla wsi Aniołowo poza regulaminem ufundować statuetkę „Lider inicjatyw lokalnych powiatu elbląskiego”.

Nagrody i wyróżnienia:

Za najciekawsze inicjatywy 2011 r. Komisja Konkursowa uznała:

Laureaci konkursu

1. I miejsce - Oleśno, gm. Gronowo Elbląskie – za inicjatywę rewitalizacji zabytkowej, przydrożnej kapliczki z 1830 r., uporządkowanie kompleksu parkowego, łącznie z przygotowaniem małej infrastruktury na organizację spotkań integracyjnych mieszkańców, adaptację terenu wokół stawu wiejskiego na miejsce wypoczynku i rekreacji, łącznie z budową wiaty, organizację zbiórki odpadów plastikowych i ich wymianę na drzewka i krzewy oraz ich nasadzenie na terenie wsi oraz organizację cyklu spotkań integracyjnych dla mieszkańców.

Nagroda 7000 zł.

1. II miejsce - Łęcze, gm. Tolkmicko – za inicjatywę budowy dużej wiaty w centrum wsi z przeznaczeniem na miejsce spotkań i organizację imprez dla mieszkańców, założenia oświetlenia zewnętrznego kościoła - iluminacji prezentującej nocą walory zabytkowe obiektu, współdziałania przy budowie drogi na cmentarz oraz organizacji cyklu imprez i spotkań dla mieszkańców.

Nagroda 5000 zł.

1. III miejsce - Rydzówka, gm. Pasłęk – za inicjatywę utworzenia ogródka sołeckiego z budową dużej wiaty oraz budowę małej wiaty na placu zabaw dla dzieci, organizację nawiezienia ziemi – ponad 30 tys. ton – na nowo powstające boisko sportowe, naprawy skarpy przy kapliczce wiejskiej oraz organizację cyklu spotkań wiejskich.

Nagroda 3000 zł.

Wyróżnienia – po 1000 zł dla każdej z wyróżnionych wsi

1. Bielica, gm. Godkowo – za budowę ogrodzenia wokół świetlicy wiejskiej oraz organizację imprez dla dzieci pod hasłem „Bezpieczna i atrakcyjna wieś”.

2. Kamionek Wielki, gm. Tolkmicko – za promocję potraw regionalnych na konkursach kulinarnych w regionie, w tym zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „Smaki Warmii i Mazur na Stołach Europy” w Elblągu i Olsztynie oraz pierwszego miejsca w konkursie „Produkt Regionalny” w Zastawnie, a także uporządkowanie cmentarza ewangelickiego w Kamionku Wielkim i organizację cyklu imprez kulturowych i integracyjnych dla mieszkańców wsi.

1. Pogrodzie, gm. Tolkmicko – za aktywne działania na rzecz organizacji imprez adresowanych do dzieci z gminy i regionu, w tym organizację Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych pt. „Teatr pod strzechą w Wiosce Dzieci”, Festynu Rodzinnego w Wiosce Dzieci, a także aktywną promocję wsi tematycznych „Wioska dzieci” należącą do Partnerstwa Miejscowości tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą”.

1. Weklice, gm. Elbląg – za aktywizację działań na rzecz promocji dziedzictwa historyczno-kulturowego wsi poprzez organizację cyklu warsztatów historycznych, kulinarnych, komputerowych dla mieszkańców oraz organizację imprez integrujących i aktywizujących społeczność miejscowości, a także prace nad kolejnymi projektami na rzecz pozyskania środków finansowych służących porządkowaniu wizerunku miejscowości.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: XVI sesja Rady Powiatu – rozstrzygnięcie konkursu „Wieś z inicjatywą”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: XVI sesja Rady Powiatu – rozstrzygnięcie konkursu „Wieś z inicjatywą”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: XVI sesja Rady Powiatu – rozstrzygnięcie konkursu „Wieś z inicjatywą”
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: XVI sesja Rady Powiatu – rozstrzygnięcie konkursu „Wieś z inicjatywą”