Elbląska Straż Graniczna 25 maja obchodziła swoje święto. W uroczystościach z tej okazji uczestniczył kmdr SG Wojciech Heninborch, zastępca komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecni byli również m.in. prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Zagalski, starosta elbląski Sławomir Jezierski, zastępca dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Krzysztof Makowski oraz przedstawiciele samorządu, służb mundurowych i innych instytucji.

Rolę gospodarza pełnił mjr SG Arkadiusz Kulik, komendant Placówki Straży Granicznej w Elblągu. Podczas uroczystości złotym medalem Za Zasługi dla Straży Granicznej został uhonorowany starosta elbląski, Sławomir Jezierski, srebrnym – burmistrz Kwidzyna, Andrzej Krzysztofiak, zaś medal brązowy otrzymał st. chor. SG Mariusz Braczkowski z miejscowej Placówki Straży Granicznej. Następnie awansowani funkcjonariusze z elbląskiej placówki otrzymali akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Po części oficjalnej uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu, z klasy z innowacją pedagogiczną „Straż Graniczna”, przybliżyli w formie prezentacji multimedialnej rys historyczny formacji granicznych. Z kolei dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łęczu wystąpiły z pokazem artystycznym. Dodajmy, że w szkole tej 26 czerwca odbędzie się uroczystość nadania jej imienia Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

/fot. PSG w Elblągu/

por. SG Andrzej Juźwiak