Przejdź do treści.

Menu

Trzymając kciuki za tegorocznych Maturzystów – wykorzystaliśmy czas egzaminów na plenerową pracę oraz edukacyjne wyjazdy z uczniami klas młodszych. 

Klasa IV wzięła udział w tygodniowym plenerze malarskim w Gospodarstwie Agroturystycznym i Ekofarmie Vitalis w Zastawnie. Pogoda nam dopisała a przepiękne okoliczności przyrody oraz kontakt ze zwierzętami zaowocowały wspaniałymi pracami, które będzie można podziwiać niebawem.  

Pozostałe klasy we wtorek spotkały się w kinie Światowid, gdzie obejrzeliśmy film biograficzny o kontrowersyjnym Paulu Gauguinie „Gauguin na Tahiti. Raj utracony.” Jedno jest pewne, dokument nie pozostał obojętny dla naszych uczniów, długo jeszcze toczyły dyskusje na temat życia i twórczości malarza. Po projekcji filmu wraz z opiekunami udaliśmy się na elbląską starówkę na plener fotograficzno- rysunkowy. Powstało wiele interesujących zdjęć oraz szkiców Starego Miasta, którymi również chętnie się pochwalimy.

Kolejny dzień maturalnych zmagań był dla nas dniem pod znakiem plenerów oraz wycieczki do Sopotu i Gdańska. Pierwszoklasiści spotkali się przy formie przestrzennej Zbigniewa Dłubaka. Pan Maciej Olewniczak z Galerii El przybliżył nam historię form przestrzennych oraz opowiedział o rzeźbach znajdujących się w Parku Kajki. Mogliśmy podzielić się własnymi spostrzeżeniami, refleksjami na temat form przestrzennych, ich wpływu na elbląski krajobraz. Zadaniem uczniów było naszkicowanie ołówkiem lub węglem wybranych form przestrzennych w ich otoczeniu biorąc pod uwagę kompozycję, perspektywę.

Na zakończenie udaliśmy się do Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej gdzie odbył się przegląd prac i podsumowanie pleneru. Uczniowie sami dokonali ekspozycji wybranych prac, które można oglądać przez około miesiąc.

Klasa III pojechała na swój plener do Kadyn gdzie powstały prace z zakresu fotografii, filmu oraz szkice marynistyczne.

Z kolei uczniowie kl. II tego dnia wzięli udział w wycieczce do Sopotu i Gdańska, by zwiedzić aktualne wystawy w Trójmieście i spędzić chwilę w pięknych plażowych okolicznościach przyrody. 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy wizytą we wspaniałej secesyjnej willi gdańskiego kupca  Ernsta Claaszena, w której obecnie mieści się Muzeum Sopotu.  Ernst Claaszen, miłośnik rzemiosła artystycznego, sztuki i antyków urządził przytulne i piękne rodzinne wnętrza, które stanowią ciekawą opowieść o estetyce, gustach i potrzebach XIX wiecznych mieszkańców. Zachwyciły nas starannie wyrzeźbione ornamenty na szafach gdańskich, kolekcja fajansowych naczyń z Delft, intarsjowane drzwi i meble, barwy, detale, atmosfera i dusza miejsca. Burzliwa historia rodziny i samej willi skłania do refleksji nad przemijaniem. 

W Muzeum Sopotu zwiedziliśmy również wystawę czasową „Fotoplastikon” prezentującą fotografie ze  zbiorów Jacka Dehnela, prozaika i poety, zestawione z jego tekstami inspirowanymi fotografiami (również w formie audio – czytanymi przez pisarza). Twórca ten od lat oddaje się pasji kolekcjonowanie dawnej fotografii społecznej dokumentującej realia życia, rozrywki, smutki, radości, przyjemności, przygody i pospolite sytuacje dnia codziennego z udziałem anonimowych już dzisiaj bohaterów. Było to piękne spotkanie z achromatycznymi zdjęciami, dawnymi strojami, przedmiotami i ludźmi innej epoki. 

Po wizycie w Muzeum Sopotu, udało nam się „złapać chwilę wytchnienia i relaksu” na słonecznej choć dość chłodnej plaży. 

Odwiedziliśmy również przestrzenie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, by odkryć wystawę:„Władysław Hasior – Daniel Rycharski „mogę wam opowiedzieć o sobie o was”. Ta niezwykła ekspozycja innowatora rzeźby polskiej XX w. Władysława Hasiora zestawiona w dialogu ze współcześnie żyjącym twórcą pokazała nam, że mediami wykorzystanymi rzeźbiarsko mogą być przedmioty codziennego użytku, obiekty z peryferiów kultury, a nawet odpadki. Przedmioty którymi się otaczamy, stając się tworzywem sztuki, opowiadają o społeczeństwie, wierze, aspiracjach, postawach, modelach życia. Ciekawym motywem obecnym w twórczości obu artystów jest wykorzystanie ikonografii religijnej i nawiązania do polskiej tożsamości. 

Następnie, udaliśmy się do Gdańska, by zobaczyć wystawę „HOKUSAI Widoki Góry Fudżi” prezentującą arcydzieła monochromatycznego drzeworytu japońskiego ukiyo-e czyli „obrazów przepływającego świata. Po ekspozycji prezentowanej w Małej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oprowadziła nas Pani Kurator – prof. Bogna Łakomska. Opowiedziała nam fascynująco o symbolice, technice oraz filozofii i intencji stojącej za tym cyklem przedstawień góry Fudżi. Dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób powstawała odbitka, dlaczego matryce wykonywano z wiśniowego drewna, jak przebiegała współpraca artysty i rytownika... Wiemy również, że Hokusai podążając za filozofią buddyjską wierzył, że Góra Fudżi zamieszkana jest przez dusze ludzkie i to m.in. z tego powodu nadał jej tak dużą rangę w swoich pracach.

Ostatni dzień matur był dla nas czasem spędzonym w leśnej Bażantarni. Stał się on dla nas pretekstem do obserwacji, przyglądania się i  wykorzystania materii roślin do małych form drukowanych na tkaninie i papierze.

Powstałe kompozycje to opowiadanie o plastycznych napięciach między fakturami, formami i białą płaszczyzną tła. Takie doświadczanie pracy udoskonala procesy twórczego myślenia i poszukiwań. 

Otoczenie Nadleśnictwa, sprzyjająca słoneczna pogoda i praca zespołowa motywowała do ciekawości i poznawania innej niż codzienna szkolna manualna praca.

Mamy nadzieję zachować druki na materiale jako całość - w formie patchworkowej ekspozycji. 

Te trzy dni, spędzone poza szkołą, były dla nas czasem wytężonej pracy twórczej, ale również momentem wytchnienia od codziennej nauki w realiach szkolnych. To również wspaniały czas poznawania się, budowania relacji, przyjaźni, tworzenia wspaniałych wspomnień.

LSPGG

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski