22 kwietnia 2024 roku grupa uczniów Zespołu Szkół wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ta ważna lekcja historii miała na celu pogłębienie wiedzy młodzieży na temat tragicznych wydarzeń II wojny światowej oraz zrozumienie skali i znaczenia Holokaustu, bo zgodnie ze słowami Mariana Turskiego - byłego więźnia, „Auschwitz nie spadło z nieba”.

Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć miejsca związane z historią obozu, w tym baraki więźniarskie, krematoria, komory gazowe oraz inne miejsca pamięci. Przewodnicy dostarczyli nam szczegółowych informacji na temat funkcjonowania obozu i tragicznych losów ofiar.

Wizyta była dla nas niezwykle poruszającym doświadczeniem, a świadectwa okrucieństw, których dokonano w tym miejscu wstrząsnęły nami. Momentami trudno było powstrzymać łzy, zwłaszcza podczas oglądania osobistych przedmiotów ofiar oraz miejsc egzekucji.

Wycieczka do obozu Auschwitz-Birkenau stanowiła nie tylko lekcję historii, ale również ważne przesłanie na temat konieczności pamięci i edukacji o przeszłości, aby takie okropieństwa nigdy więcej się nie powtórzyły.

Info. ZS Pasłęk