Stowarzyszenie Zicherka i mieszkańcy Kazimierzowa w gronie finalistów nagrody Super Głos Fundacji Batorego

W Kazimierzowie sołtyska Władysława Heidner postarała się o miejsce spotkań dla mieszkańców, o remont chodnika i ścieżki rowerowej. Ich inicjatywy to efekt konsekwencji w działaniu oraz współpracy z mieszkańcami i właśnie za to zostały docenione nominacją do nagrody Super Głos.

Laureaci i finaliści nagrody zostali wybrani spośród 183 uczestników akcji Masz Głos – programu Fundacji Batorego, który od 18 lat pomaga organizacjom społecznym i grupom nieformalnym z całej Polski rozwiązywać lokalne problemy we współpracy z władzami samorządowymi. Działania grup z Mazowsza wspierali Agnieszka Maszkowska i Piotr Znaniecki z Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”, koordynatorzy akcji Masz Głos. Od 2 lutego do 16 lutego trwają zapisy do tegorocznej edycji programu przez formularz na stronie akcji Masz Głos.

Od parceli do wioski tematycznej w Kazimierzowie

– Dopóki w Kazimierzowie nic się nie działo, był spokój. Odkąd zaczęliśmy działać ze Stowarzyszeniem „Zicherka", zaczęły wychodzić braki i problemy: że brakuje miejsca spotkań, dobrej drogi dojazdowej, a ścieżka rowerowa urywa się w połowie drogi do Elbląga. Tak samo jest z chodnikiem – mówi sołtyska Władysława Heidner.

Najpierw postarała się o działkę od gminy, którą sukcesywnie wraz z mieszkańcami porządkowała, aranżowała, doposażała. Dziś jest na niej m.in. wiata, pomieszczenie gospodarcze, lampy, a odbywają się m.in. dożynki wiejskie, święto ziemniaka, spotkania wigilijne. Potem udało się sołtysce i Stowarzyszeniu „Zicherka” uzyskać od gminy Elbląg zapewnienie ws. remontu drogi w Kazimierzowie. Urząd Miasta obiecał uzupełnienie brakującego odcinka chodnika i ścieżki rowerowej, zaś wójt Zygmunt Tucholski zabezpieczył na ten cel 100 tys. zł.

Oczkiem w głowie sołtyski jest wioska tematyczna. Kazimierzowo z racji położenia ma kilkusetletni system melioracyjny, odwadniania i nawadniania, który jest ewenementem w skali świata. Jeśli dołożyć do tego budownictwo naturalne ze słomy i gliny, które wraca do łask, temat nabiera atrakcyjności. Społeczność Kazimierzowa już zabezpieczyła w funduszu sołeckim pieniądze na grę terenową związaną z systemem nawadniania i warsztaty rękodzieła z naturalnych surowców. Gmina obiecała zarezerwować w budżecie na 2024 rok pieniądze na wykonanie projektu świetlicy w naturalnej technologii – z kostek słomy tynkowanych gliną.

Super Samorząd

Oprócz nagród Super Głos, Fundacja Batorego przyznała też nagrody Super Samorząd. Otrzymały ją organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców oraz władze samorządowe za partnerską współpracę przy realizacji oddolnych inicjatyw. Obydwie nagrody są przyznawane co roku, a ich laureaci otrzymują po 3 tys. zł na działania społeczne, pamiątkowe statuetki i dyplomy. Więcej o laureatach i finalistach nagrody Super Samorząd i Super Głos.

Akcja Masz Głos to ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, prowadzony od 2006 roku. Wspiera dialog i współpracę pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl.

Więcej informacji:

Fundacja Batorego: Alicja Zaczek-Żmijewska, 796 332 133, azmijewska@batory.org.pl

Fundacja SocLab: Piotr Znaniecki, 533 522 503, pznaniecki@maszglos.pl