Klub Wolontariuszy z Zespołu Szkół w Pasłęku w ramach realizacji projektu ogólnopolskiej akcji #EdukujeszRatujesz przekazuje wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych z Powiatu Elbląskiego. Przeprowadzonych zostało szereg warsztatów, szkoleń i prelekcji, które umożliwiły uczestnikom zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.

W dniu 28.01.2024 r. odbyła się kolejna 32-edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz ósmy w Zespole Szkół w Pasłęku, która skupiła uwagę społeczeństwa na potrzebach służby zdrowia (zbiórka pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”). W ramach tego wydarzenia, grupa zaangażowanych wolontariuszy podjęła się zadania popularyzacji wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zebrania środków na rzecz wsparcia służby zdrowia. Przedstawiciele wolontariuszy wraz ze strażakami przygotowali specjalne stanowiska, na których udzielano informacji na temat pierwszej pomocy przedmedycznej, a także demonstracji praktycznych technik ratowania życia. W trakcie akcji wolontariusze udzielali praktycznych porad dotyczących udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach, takich jak udar, zawał serca, czy złamanie. Wytłumaczyli, jak prawidłowo udzielać pomocy przedmedycznej, korzystając z dostępnych środków, jak np. defibrylatorów AED. Ponadto, przypominali o znaczeniu szybkiej reakcji i właściwego działania w przypadku wypadków oraz nagłych zachorowań. W Zespole Szkół w Pasłęku aktywnie pracuje 30 wolontariuszy. Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego możliwy stał się zakup koszulek dla wolontariuszy, którzy byli widoczni podczas imprezy WOŚP. Koszulki, jako element jednolitej odzieży wolontariuszy, nie tylko ułatwił identyfikację naszych uczniów, ale również stał się nośnikiem informacji o akcji, przyczyniając się do zwiększenia świadomości społecznej na temat naszych działań. Wolontariusze wykorzystają koszulki podczas wszystkich następnych akcji w ramach edukacji. Na koszulkach umieszczone zostało loga: szkoły oraz organu prowadzącego.

Podsumowując, Akcja Wolontariuszy na WOŚP #EdukujeszRatujesz stanowiła nie tylko doskonałą okazję do popularyzacji wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, ale również dowodem ogromnej solidarności społecznej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz hojności darczyńców, udało się osiągnąć cele akcji, a zebrane środki z pewnością trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne - do służby zdrowia.