Dnia 11.01.2012 r. odbyło się pierwsze z cyklu „Spotkań z przyrodą i krajoznawstwem” zorganizowane przez Komisję Ochrony Przyrody i Komisję Krajoznawczą, działające przy Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu. Frekwencja bardzo miło zaskoczyła organizatorów. Udział wzięły 2 osoby indywidualne oraz 3 grupy ze Szkoły Podstawowej nr 6 i nr 12 w Elblągu oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Gronowie Górnym. Łącznie na spotkanie przybyły 34 osoby.

Na początku spotkania Jola Bulak wyjaśniła dzieciom co to jest PTTK , a następnie opowiedziała o odznakach Turysta Przyrodnik, Miłośnik Krainy Kanału Elbląskiego oraz Miłośnik Ziemi Elbląskiej.

Tematem pierwszego spotkania była Przyroda Wysoczyzny Elbląskiej z legendą w tle. Jolanta Bulak , przewodnicząca Oddziałowej Komisji Ochrony Przyrody podczas prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną przybliżyła uczestnikom formy ochrony przyrody występujące na Wysoczyźnie Elbląskiej, ubarwiając każdą z nich legendą. Okazało się, że część z tych legend jest dobrze znana, a kilka było nowością. Podczas gdy na ekranie przewijały się urokliwe krajobrazy Wysoczyzny Elbląskiej, uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o Gigantach, Księciu Hoggo i jego córkach, o Węgorzu z Tolkmicka, Kościele w Próchniku czy Duchu Zalewu Wiślanego. Niezwykłą legendę o Diabelskim Kamieniu, znajdującym się w Bażantarni opowiedziała jedna z uczennic. Zasłuchani w opowieści nawet nie spostrzegliśmy, kiedy prelekcja dobiegła końca. W formie krótkiego przerywnika Jolanta Kałabun , przewodnicząca Oddziałowej Komisji Krajoznawczej pokazała uczestnikom spotkania swoje książeczki odznak krajoznawczych oraz opowiedziała jak się je zdobywa. Następnie każdy mógł z bliska obejrzeć jak wyglądają odznaki przyrodnicze i krajoznawcze.

Po nim nastąpiła część warsztatowa naszych spotkań. Koleżanka Basia Krajnik podzieliła grupę na 2 części, a następnie wyjaśniła na czym warsztaty będą polegały. Każdy z uczestników otrzymał kartkę papieru oraz kredki akwarelowe, wodę i pędzel. Przy ich pomocy należało stworzyć ilustrację do legend omawianych podczas spotkania. Pod czujnym okiem członków obu komisji: Basi Krajnik, Joli Bulak, Joli Marcinkowskiej, Joli i Sławka Kałabun powstawały magiczne obrazy przenoszące nas oczyma wyobraźni w odległe czasy, kiedy to każdy głaz, drzewo czy strumień żył swoim życiem, był czczony jak bóstwo i posiadał swoją historię. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem tworzyli swoje dzieła, które za pomocą pociągnięć pędzla ożywiały świat legend Prusów, dawnych mieszkańców Wysoczyzny Elbląskiej.

Podczas zajęć ogłoszono konkurs na stworzenie wymyślenie) własnej legendy, opowieści do największego głazu narzutowego w naszym regionie, znajdującego się w rezerwacie „Buki Wysoczyzny Elbląskiej” - Kamienia Złotego Wina.

Przy dobrej zabawie czas płynął nieubłaganie i ani się obejrzeliśmy, a tu już trzeba było kończyć spotkanie. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie, że został adeptem wiedzy krajoznawczej oraz ekspertem od legend Wysoczyzny Elbląskiej. Na tym pierwsze spotkanie zostało zakończone.

Zapraszamy na kolejne z cyklu „Spotkań z przyrodą i krajoznawstwem”, które odbędzie się 15 lutego 2012 r. Jest to kolejna akcja społeczna członków Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej i mamy nadzieję, że podobnie jak „Soboty z przewodnikiem”, będzie cieszyła się dużym powodzeniem oraz przychylnością ze strony Elblążan.

Wszelkich informacji o kolejnych spotkaniach udziela Biuro Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej ul. Krótka 5 tel. 55 641-12-96, mail: bort-pttk_elblag@wp.pl

Alicja Gronek
PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Pierwsze spotkanie z przyrodą i krajoznawstwem