To już kolejny tydzień obozu szkoleniowego kadetów w 9 BBKPanc w Braniewie. Tym razem szkolenie odbyła klasa III OLb pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Cytryckiej i Bolesława Czechowskiego.

Tradycyjnie w poniedziałek po przyjeździe uczniowie zostali zakwaterowani w kontenerach mieszkalnych, takich, jak dla żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej. Wszyscy musieli przestrzegać regulaminu oraz harmonogramu obozu. Każdy dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6.00 i zaprawą fizyczną o godz. 6.30. Kadeci odbyli trening musztry, zgodnie z planem szkolenia, oraz trening na hali sportowej, korzystali też z basenu. W ramach szkolenia uczestniczyli w pokazie bloku szkoleniowego: sal saperskich, trenażerów czołgistów, samobieżnej armatohaubicy „GOŹDZIK”, makiety terenu, sal taktyki i rozpoznania, a także doskonalili swoje umiejętności w Wojskowej Straży Pożarnej. Kadeci brali również udział w marszobiegu do Fromborka. Musieli zapoznać się z zasadami orientowania się w terenie wg mapy „Bauda”. Ponadto w ramach zajęć zwiedzili: „panzerverk nr 1” - schron z kopułą pancerną na Górze Bunkrowej, pruskie grodzisko „Bogdany” oraz Frombork. Uczniowie uczestniczyli także w drużynowych mistrzostwach klasy w marszobiegu na orientację. Zwyciężyła drużyna Dawida Kruka „Pierniki”, II miejsce zdobyła drużyna Mai Jankowskiej „Mróweczki”, III miejsce - „Wściekłe morsy”, drużyna Wiktorii Grzybowskiej, a IV miejsce - drużyna Pauliny Lenkiewicz „Bez nazwy”.

W czwartek czekała na kadetów niespodzianka - wyjazd ciężarówką „Jelcz” w rejon ćwiczeń batalionu logistycznego na przykoszarowy plac szkoleniowy. Odbyły się także ćwiczenia - ewakuacja rannego z pola walki - „medevac”. Wielką atrakcją był przylot śmigłowcem ratowniczym pani kapitan. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali wskazówek, jak zostać wojskowym pilotem. Intensywny tydzień szkolenia zakończył się najważniejszym sprawdzianem - strzelaniem z karabinków pneumatycznych. Wyniki strzelania były następujące: I miejsce zdobył Dawid Kruk po dogrywce - 47 pkt. na 50 możliwych, II miejsce - Mateusz Rogulski – 42 pkt., a III miejsce zajęła Wiktoria Rozmarynowicz - 42 pkt. W ostatnim dniu obozu szkoleniowego nastąpiło rozliczenie sprzętu kwaterunkowego i podziękowanie Dowódcy Brygady za gościnę i możliwość odbycia krótkiego, ale intensywnego szkolenia. Przez cały pobyt pogoda dopisywała, a wśród uczniów panowała przyjazna atmosfera. Na pewno nie był to stracony czas. Klasa III OLb doskonaliła współdziałanie w zespole i integrowała się w czasie zajęć i poza nimi. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następny obóz, który odbędzie się jesienią.

Czołem żołnierze 9BBKPanc. Dziękujemy.

Kadeci klasy mundurowej III OLb – ZSEiT Pasłęk oraz opiekunowie: mgr Małgorzaty Cytryckiej i nauczyciel szkolenia wojskowego - mjr rez. Bolesław Czechowski.

Info ZSEiT: mjr rez. Bolesław CZECHOWSKI