Zgodnie z Zarządzeniem Nr 26 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 stycznia 2023 roku w sprawie organizacji i przeprowadzenia ćwiczenia doskonalącego w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie elbląskim realizowano ćwiczenie z zakresu spraw obronnych i kryzysowych pk. „ENERGA – 2023”.

Tematem ćwiczenia było Działanie struktur organizacyjnych różnego podporządkowania w prowadzeniu działań w sytuacji zagrożeń terrorystycznych”.

Istotą ćwiczenia było usprawnienie i doskonalenie działania kadry kierowniczej oraz sił i środków różnego podporządkowania w wypracowaniu decyzji oraz podjęciu działań do realizacji zadań obronnych w oparciu o wcześniej opracowane procedury oraz sprawdzenie poziomu wdrożenia wcześniej wypracowanych ustaleń z tego zakresu.

Ćwiczenie realizowały wszystkie jednostki samorządu terytorialnego naszego Powiatu przy znaczącym wsparciu sił i środków 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie (dowództwo Brygady, 43 batalion lekkiej piechoty w Braniewie ze sprzętem służącym do podtrzymania energii elektrycznej), Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elblągu, Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, Zakładu Energetycznego w Elblągu oraz strażaków lokalnych OSP.

Założono, że na skutek różnych zdarzeń, które miały miejsce na terenie naszego kraju i województwa zaistniała pilna potrzeba uzupełnienia Sił Zbrojnych żołnierzami rezerwy. Przy współdziałaniu z elbląskim WCR podjęto takie działanie (przeprowadzono szkolenie teoretyczne z osobami realizującymi takie działanie). Ponadto założono, że nastąpi brak energii elektrycznej w części miasta Pasłęka i Elbląga co spowoduje zakłócenie pracy Stacji Uzdatniania Wody w Pasłęku oraz pracę Starostwa Powiatowego w Elblągu. Mając na uwadze zaistniałą sytuację w celu eliminacji powstałego zagrożenia zadysponowano odpowiednie siły i środki Sił Zbrojnych, które przy wykorzystaniu posiadanego sprzętu przywróciły energię elektryczną w tych obiektach. Celem tego epizodu było sprawdzenie możliwości podłączenia agregatów prądotwórczych o różnej mocy do istniejącej instalacji elektrycznej oraz doskonalenie współdziałania wszystkich uczestników realizowanego przedsięwzięcia (administratorów obiektów, Sił Zbrojnych WP, Policji i Zakładu Energetycznego).

Stanisław Sołowiej