15 kwietnia 2023 roku w obiektach wojskowych 9BBKPanc.w Braniewie żołnierze szkolili kadetów w ramach akcji "Trenuj z wojskiem wiosna-lato".
Akcja trenowania z wojskiem to propozycja przeszkolenia wszystkich chętnych przez wojskowych instruktorów w jednostkach wojskowych. Podczas kilkugodzinnych zajęć można podszlifować swoje podstawowe umiejętności i nawyki obronne. Żołnierze Wojska Polskiego uczą podstaw zachowania w razie kryzysu i zagrożenia.

Na organizowane szkolenie w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej stawiło się 27 kadetów z ZSEiT. Podzieleni na mniejsze grupy odwiedzali po kolei przygotowane dla nich stanowiska. Na jednym uczyli się obsługi broni, na innych zasad udzielania pierwszej pomocy, samoobrony, orientacji w terenie czy zasad postępowania w skażonym terenie.

To umiejętności, które mogą się przydać także w codziennym życiu – komentowali zadowoleni kadeci, dodając, że warto było poświęcić wolną sobotę na dzień z wojskiem. Każdy z uczestników otrzymał suchą rację żywnościową, następnie grochówkę i kiełbaskę na ognisko i najważniejsze - certyfikat o odbyciu szkolenia. Wręczał je w imieniu dowódcy brygady płk Sławomira Lidwy jego zastępca do spraw szkolenia płk Zbigniew Graca. Następne szkolenie odbędzie się 24 czerwca br.

Info ZSEiT: mjr Bolesław Czechowski