We wtorek 4 kwietnia, uczniowie klas I, II i IV wraz z opiekunami wyruszyli do Sopotu. Priorytetem wycieczki było zwiedzanie jubileuszowej wystawy ,,Granice Sztuki. 30 lat Paszportów Polityki’’ w Państwowej Galerii Sztuki. Jak wskazuje tytuł - ekspozycja ta jest zbiorem trzech ostatnich dekad twórczości najlepszych polskich artystów nagrodzonych w różnorodnej dziedzinie kultury, pod nazwą ,,Paszport Polityki’’. Jest to nagroda w dziedzinie sztuk wizualnych w Polsce ustanowiona przez tygodnik ,,Polityka” – przyznana po raz pierwszy w 1993 roku. Laureatem został wówczas Stasys Eidrigevičius. Galeria poświęciła każdej dekadzie jedną kondygnację, gdzie artyści w formie dzieł komentują polską rzeczywistość. Wystawa ta, to przede wszystkim przegląd rozwoju polskiej sztuki jak i refleksja o zmianach jakie zaszły w naszej historii. Skłaniała do twórczej analizy oraz przemyśleń.

Mieliśmy możliwość odwiedzenia również Sopockiego Domu Aukcyjnego, gdzie mogliśmy zobaczyć m. in. obraz ,,Przy Studni” (‘’Zatruta studnia’’), 1902 r. – Jacka Malczewskiego, czy też ,,Suszenie Siana” - Włodzimierza Tetmajera. Dowiedzieliśmy się także jak przebiega proces aukcyjny wystawianych prac, co może w przyszłości przydać się każdemu z nas.

Wycieczkę zakończyliśmy podziwianiem urokliwych morskich krajobrazów sopockiej przyrody – czyli tak zwana ”chwila oddechu” na plaży i spacer po molo.

Myślę, że wyjazd do Sopotu poszerzył moją wiedzę oraz pozwolił dostrzec jak sztuka dynamicznie się zmienia, pod wpływem ewolucji świata. Środowisko czy relacje oddziałują na naszą twórczość w sposób indywidualny. Był to mile spędzony czas który dał mi dużo inspiracji oraz pozwolił odpocząć po intensywnym okresie nauki.

Magdalena Piróg, kl. II

Warto wspomnieć, że w czasie, gdy klasy II i IV oglądały ekspozycję w Sopockim Domu Aukcyjnym – obie klasy I mierzyły się z procesem twórczym. Na niewielkich formatach papieru do akwareli młodzież próbowała uchwycić wrażenia, impresje, emocje powstałe w kontakcie z morzem, plażą, wiatrem, niebem, wodą. Czy zadanie udało się wykonać pomimo wiatru i ziarenka piasku w oku? Przekonamy się podczas wystawy!

Na wycieczce do Państwowej Galerii Sztuki czekała na mnie niemała niespodzianka, ponieważ miałam okazję zobaczyć na żywo twórczość Zofii Kulik- artystki, której twórczość ostatnimi czasy jest mi bardzo bliska, stanowi dla mnie wielką inspirację na grafice warsztatowej i podczas wstępnych konceptów pracy dyplomowej. Było to dla mnie strasznie miłe zaskoczenie!

Karolina Kryjom, kl. IV

Wystawa zrobiła na mnie duże wrażenie. Efekty dźwiękowe dodawały mroku i tajemniczości dziełom sztuki. Podobało mi się jak bardzo przekaz niektórych prac odnosił się do ludzkich krzywd i skłaniał mocno do rozmyślań. Forma wystawy była świetna, przyjemnie się oglądało i interpretowało dzieła

Maja Zasada, kl. II

Podobała mi się wystawa w PGS. Było tam dużo prac w różnych mediach i o różnych tematach, które można było na wiele sposobów interpretować. Byłem zaskoczony performensem, dwoma pracami z książką twarzy, kawałkiem filmu „Photon” oraz pracami Zofii Kulik o której opowiadał nam Pan Kozak. Zwrócilem uwagę również na dźwięk, który grał na trzecim piętrze z kilkunastu telewizorów. A na wystawie w Sopockim Domu Aukcyjnym było można zobaczyć np. prace sławnych malarzy: Kossaka, Malczewskiego i Tetmajera. Z tej wystawy dowiedziałem się o znanym artyście, który urodził się w moim mieście : ) Chętnie bym jeszcze raz pojechał!

Maks Burczyk, kl.IV

Uważam, że wycieczka była bardzo interesująca i ciekawa. Pogoda nam dopisała - nie było większych komplikacji. Wystawy bardzo mi się podobały. Można było zobaczyć perspektywę patrzenia na świat artystów z różnych lat. Moje zainteresowanie najbardziej wzbudził Stasys Eidrigevičius.

Oliwia Kibort, kl.I

info: LSP