Na zaproszenie organizatorów dot. stworzenia wystawy poświęconej kocim przyjaciołom astronoma odpowiedziało Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie "Areszt Sztuki" oraz artyści niezrzeszeni w tym stowarzyszeniu z Fromborka i Olsztyna. W galerii Wozownia Sztuk zamieszkają wspaniałe koty zaprezentowane w różnych technikach plastycznych.

Będzie można także popatrzeć na efekty warsztatów ceramicznych prowadzonych w galerii.

Dlaczego koty? Otóż po wskazaniu przez dr. Jerzego Sikorskiego miejsca pochówku Mikołaja Kopernika i przeprowadzeniu tam na początku XXI w. badań archeologicznych znaleziono szczątki, które wydawały się być szczątkami Mikołaja Kopernika. Potrzebowano jednak jakiegoś potwierdzenia i pomysł na znalezienie materiału do ich identyfikacji dostarczył prof. Göran Henriksson z Królewskiego Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. Naukowiec opiekował się biblioteką uniwersytecką, w tym także przechowywanym tam księgozbiorem Kopernika, pomyślał, że warto sprawdzić, czy nie zachowały się w nim jakieś ślady włosów astronoma by porównać ich DNA z DNA pobranym ze szczątków znalezionych w katedrze fromborskiej. W tej samej księdze znaleziono także sierść kotów: burego i rudego.

Porównanie DNA z kości znalezionych we Fromborku i włosów z księgi z Uppsali pozwoliło z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że znaleziono pochówek Mikołaja Kopernika.

Artyści, którzy wzięli udział w wystawie:

Joanna Rostańska

Elżbieta Boniecka-Milowicz

Karolina Lewandowska

Paweł Strzelec

Micia Bojenko

Ewa Plichta-Lubieniecka

Olga Steranko

Iwona Bolińska-Walendzik

Julia Tarnowska

Julita Wiench

Wioletta Jaskólska

Karolina Lewandowska

Danuta Krajewska

Maciej Załuski

Joanna 'Arisa' Walkiewicz.

Wernisaż  odbędzie się 25.03.2023 o godz. 14.30 w Wozowni Sztuk we Fromborku.

Wstęp wolny.

info: Wozownia Sztuk