W marcu br. w całym kraju trwały Wojskowe Targi Służby i Prac.

Największa impreza połączona z przysięgą wojskową i debatą o rekrutacji do polskiej armii odbywała się w Olsztynie i była szansą dla wszystkich, którzy szukają ciekawej pracy, stałego wynagrodzenia lub chcą podjąć nowe wyzwania. Podczas targów wszyscy zainteresowani wstąpieniem do wojska mogli porozmawiać z zawodowymi żołnierzami i rekruterami.  Była możliwość przedstawienia spersonalizowanej ścieżki rozwoju zawodowego w siłach zbrojnych. Zainteresowanym przedstawiono wszystkie aspekty pełnienia służby, wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub do służby zawodowej. Dowódca Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie płk Artur Lichończak przedstawił warunki służby, wynagrodzenia, profity i możliwości rozwoju.  Podkreślił, że w targach uczestniczą także przedstawiciele wyższych wojskowych uczelni, tak więc np. maturzyści mogą poznać ofertę uczelni wojskowych. Targom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego. Można było zobaczyć m.in. armatohaubicę samobieżną Krab, koreańską armatohaubicę K9 Thunder, czołg K2, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta, czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak i wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk. Odbyły się też pokazy wyszkolenia żołnierzy, sztuk walki, pokaz pierwszej pomocy i medycyny pola walki, pokazy musztry i występ orkiestry wojskowej z Giżycka oraz koncerty zespołów wojskowych. Ponadto była możliwość postrzelania na strzelnicy i skorzystania z symulatorów.

K
adeci I roku OPW z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wzięli udział w targach i dali krótki pokaz musztry. Wypadli bardzo dobrze. Zobaczyli jak wygląda przysięga wojskowa, sprzęt wojskowy i możliwości studiów na akademiach wojskowych oraz służby i pracy w jednostkach wojskowych w całym kraju.

Info ZSEiT: mjr Bolesław Czechowski