Wczoraj w Urzędzie Gminy w Pruszczu Gdańskim zebrała się Rada Partnerstwa Obszaru Funkcjonalnego Żuławy. Przy stole konferencyjnym zasiedli przedstawiciele większości gmin tworzących Partnerstwo oraz przedstawiciele środowiska społeczno - gospodarczego.Głównym celem spotkania było zatwierdzenie wypracowanych w okresie od listopada do końca lutego br. celów rozwojowych przygotowywanej Strategii dla Żuław, wizji i misji Partnerstwa.W ożywionej dyskusji uczestnicy spotkania podjęli szalenie istotne tematy, skupiając się na najważniejszym dla przyszłości Żuław aspekcie jakim jest dbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa mieszkańców i przeciwdziałanie ryzyku zalania Żuław w obliczu zachodzących zmian klimatycznych. Podkreślono, że Żuławy są jednym wielkim urządzeniem hydrotechnicznym i priorytetem jest dbanie o jego dobry stan. Rada Partnerstwa jednogłośnie przyjęła, że nadrzędnym i przekrojowym celem w przyszłej Strategii będzie przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu na Żuławach. Pozostałe 4 cele szczegółowe i kierunki zaproponowane przez Grupę Roboczą zostały zaakceptowane.

Justyna Głowacka

UG Pruszcz Gdański