„Żuławy nie są dobrym miejscem do życia” taką tezę musieli obronić lub obalić uczniowie czterech szkół: Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, Zespołu Szkół w Pasłęku, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku oraz IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu którzy wzięli udział w debacie oksfordzkiej.
Debata odbyła się 8 marca 2023 r. w sali konferencyjnej Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym w ramach projektu “Centrum Wsparcia Doradczego Plus” realizowanego przez Związek Miast Polskich i zainicjowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Elblągu we współpracy z dyrekcją Liceum, a debatę poprowadziły ekspertki p. Wiesława Kwiatkowska i p. Adriana Skajewska ze Związku Miast Polskich.
Młodzież zasiadająca po stronie propozycji jak i po stronie opozycji przygotowała bardzo merytoryczne argumenty za tym, że na Żuławach żyje się dobrze lub wprost przeciwnie. Dyskusja była rzeczowa, oparta o argumenty i wiedzę uczniów pogłębioną podczas przygotowań do wystąpienia. Uczniowie odnieśli się zarówno do aspektów społecznych i tożsamościowych a także do stanu lokalnej infrastruktury, usług transportu publicznego, obecnego i przyszłego rynku pracy i perspektyw gospodarczych Żuław m.in. w sektorze turystycznym i rolniczym.
Członkowie zarówno strony propozycji jak i opozycji poprawnie wywiązali się ze swoich ról. Młodzież zastosowała m.in. elementy komunikacji niewerbalnej, przestrzegali umówionego czasu wypowiedzi. Dostrzeżono spójność obu drużyn, trafną argumentację oraz użyte kontrargumenty.
Debacie z uwagą przysłuchiwali się: Przewodnicząca Rady Powiatu w Elblągu Genowefa Kwoczek, Wicestraosta Elbląski Ryszard Zając, radni Rady Powiatu w Elblągu Roman Kogut i Tomasz Rozenbajgier, Z-ca Wójta gminy Elbląg Roman Pawłowski, Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Warmińsko – Mazurskiego Edward Pietrulewicz, Piotr Turowski i Monika Łączyńska-Boguska , Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Barton, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu Iwona Radej. Wśród publiczności zasiedli także liczni przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych: Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Arkadiusz Jachimowicz, Prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej Leszek Marcinkowski, przedstawiciel Lokalnej Organizacji Turystycznej Zalew Możliwości Wojciech Ławrynowicz i Stowarzyszenia Żuławy Anna Milarska. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektorzy szkół powiatowych Krystyna Brinkiewicz, Marian Matuszczak i Katarzyna Panimasz oraz licznie zgromadzona młodzież z opiekunami.
W trakcie spotkania zaprezentowano także wyniki badania ankietowego jakie Związek Miast Polskich przeprowadził wśród młodzieży w czerwcu i wrześniu ubiegłego roku.
Podsumowaniem debaty były wystąpienia zarówno przedstawicieli władz samorządowych jak i organizacji pozarządowych. W swoich wypowiedziach nie stronili od osobistych wspomnień, ale zadeklarowali także konkretne wsparcie dla dalszego rozwoju Żuław w ramach będących w ich dyspozycji funduszy UE.
Była to już druga debata oksfordzka z młodzieżą przeprowadzona w ramach procesu opracowania Strategii Rozwoju dla Obszaru Funkcjonalnego Żuławy. Dialog z młodzieżą będzie cennym wkładem do planowania konkretnych projektów rozwojowych.
Serdecznie dziękujemy Liceum Sztuk Plastycznych za wsparcie organizacyjne i techniczne, Zespołowi Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku za przepyszny catering przygotowany przez uczniów, Zespołowi Szkół w Pasłęku za wsparcie projektowe zaproszenia na wydarzenie.
Szczególne podziękowania należą sie młodzieży biorącej udział w debacie oraz ich opiekunom. To ich przygotowanie merytoryczne pozwoliło na osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu tego niecodziennego i ciekawego wydarzenia.
Adrianna Skajewska Związek Miast Polskich
Grzegorz Dawidziuk Starostwo Powiatowe w Elblągu
https://www.powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/8033-debata-oxfordzka-zulawy-nie-sa-dobrym-miejscem-do-zycia#sigProIdf47ab17c25
zdjęcia: uczennica 3 klasy LSP Marta Szostak