Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027”. Stanowi on odpowiedź na wyzwania opisane w strategii „Warmińsko-Mazurskie 2030”. Jego cele wynikają również z polityk Unii Europejskiej oraz strategii krajowych.

Głównym celem programu jest transformacja regionu przy zapewnieniu przestrzeni dla jego rozwoju, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców. Odzwierciedlają one szczególne potrzeby, wyzwania i możliwości stojące przed regionem, wyznaczając drogę do przemyślanych inwestycji w ciągu następnych lat.

Jak zaznacza marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin – W centrum strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Warmińsko-Mazurskie 2030 stoi człowiek, mieszkaniec regionu. Każda inwestycja, czy to związana z mobilnością, zabezpieczeniem przed skutkami zmian klimatycznych, ochroną środowiska, kulturą, turystyką czy rewitalizacją obszarów miejskich związana będzie z potrzebami mieszkańców województwa. Środki unijne wdrażane w latach 2021-2027 poprawią wygląd naszych miast, zabezpieczą czystość powietrza i wód, rozwiną gospodarkę, ale także zwiększą dostępność dóbr i usług publicznych szczególnie dla osób, dla których dostęp do nich jest utrudniony.

Województwo warmińsko-mazurskie może w nowym rozdaniu liczyć na niemal 1,8 mld euro z Polityki spójności. To kwota wyższa niż w poprzednich perspektywach finansowych. Została zwiększona m.in. w wyniku negocjacji „Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki spójności 2021–2027 w Polsce”.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, transformację energetyczną i środowisko, rewitalizację, turystykę, zdrowie oraz działania włączające społecznie i edukację. Trwają prace nad dokumentacją niezbędną do wdrażania nowego Programu. Wkrótce zostanie powołany Komitet Monitorujący FEWiM.

Z programem “Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027” można zapoznać się pod linkiem:  https://rpo.warmia.mazury.pl/zdjecia/strona/FEWiM_20212027/FEWiM_po_decyzji_KE.pdf