W minioną środę, czyli 18 stycznia po raz trzeci w Pasłęku przy pomniku Orła Białego obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów- faszyzmu i komunizmu - na Warmii i Mazurach, który został ustanowiony uchwałą Sejmiku i Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Data nie jest przypadkowa. 18 stycznia 1945 roku wyzwolono niemiecki obóz w Soldau obecnie Działdowo, w którym przetrzymywano polskich patriotów, inteligencję, duchownych oraz jeńców wojennych kampanii wrześniowej. Pierwszymi jeńcami obozu byli obrońcy twierdzy Modlin. Przez działdowski obóz przeszło ponad 30 tysięcy osób, w tym ok. 15 tysięcy poniosło śmierć. Po wyzwoleniu w tym miejscu utworzono Obóz Nakazowo-Rozdzielczy NKWD Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych. W obozie znaleźli się żołnierze AK, ludzie niezgadzający się z sowiecką okupacją.

Uroczystość poprzedziła msza święta odprawiana w intencji ofiar w kościele św. Bartłomieja. Pod pomnikiem Orła Białego pamiątkowe wieńce złożyli Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Piotr Opaczewski, Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Pasłęku Marian Matuszczak. W uroczystości tradycyjnie wzięli udział kadeci z I klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku oraz z innych klas, wystawiając posterunek honorowy, poczet sztandarowy i zabezpieczając ceremonię złożenia wiązanek kwiatów i zniczy.

Była to jednocześnie dla uczniów wspaniała lekcja patriotyzmu.

Dyrekcja szkoły bardzo dziękuje wszystkim za udział i zaangażowanie.

Info ZSEiT: Bolesław Czechowski