Przejdź do treści.

Menu

Miasto Malbork było gospodarzem i organizatorem warsztatu strategicznego dla przedstawicieli gmin tworzących Partnerstwo Obszar Funkcjonalny Żuławy. Spotkanie odbyło się 7 grudnia o godz. 10.00 w zabytkowym budynku dawnej Szkoły Łacińskiej w Malborku.

Warsztat zainicjował kolejny etap wsparcia w zakresie opracowania Strategii Rozwoju Międzywojewódzkiego Obszaru Funkcjonalnego Żuławy przez zespół doradców Związku Miast Polskich w ramach projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus.

Spotkanie było poświęcone podsumowaniu Diagnozy oraz dyskusji nad wizją dla Żuław. Formułując wizję uczestnicy spotkania zastanawiali się, co chcieliby osiągnąć a co zmienić na ich terenie. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zamknięci w kapsule czasu i przenieśli się aż do 2050 roku, aby dokładniej przyjrzeć się jak będą wyglądały idealne Żuławy w przyszłości.

Warsztat był bardzo dynamiczny a pomysły dla Żuław bardzo odważne. Warto podkreślić, że wątki w dyskusji nad wizją rozwoju skupiały się na wartościach dotyczących wspólnoty mieszkańców oraz na unikalnych, endogenicznych potencjałach. Wśród zapisanych haseł pojawiły się m.in.: Żuławy – Wodne Eldorado oraz Żuławy - Spichlerz Polski. Uczestnicy spotkania wyobrażali sobie mieszkańców dumnych z tego, że żyją na Żuławach. Żuławiaków cechuje silne przywiązanie do lokalnej tożsamości. Mieszkańcy mają ponadto dostęp do atrakcyjnych rynków edukacji i pracy, żyją w czystym środowisku oraz budują gospodarkę opartą na lokalnych potencjałach. Przyszłość Żuław będzie także nowoczesna, czyli smart - praktycznie w każdym aspekcie życia. W wizji podkreślono także konieczność zaspokojenia potrzeb mieszkańców Żuław i gości odwiedzających w zakresie dostępu do dóbr i usług publicznych na najwyższym poziomie, w tym szczególną rolę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i przeciwpowodziowego.

Warsztat zakończył wspólny spacer z przewodnikiem po Zamku w Malborku – wizytówką regionu.

Kolejnym krokiem zbudowania wspólnej Strategii Rozwoju Międzywojewódzkiego OF Żuławy będzie wypracowanie celów strategicznych i szczegółowych oraz powiązanie z nimi wiązek zintegrowanych projektów. Do tej części zaprosimy także przedstawicieli lokalnych NGO, innych instytucji działających na rzecz rozwoju lokalnego oraz przedstawicieli przedsiębiorców.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele powiatu elbląskiego Genowefa Kwoczek Przewodnicząca Rady Powiatu oraz Grzegorz Dawidziuk pracownik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu.

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski