W Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym po raz pierwszy zorganizowano Maraton Pisania Listów Amnesty International. Uczniowie klas 1-4 na zajęciach WOS-u, HiT-u i historii zapoznali się z działalnością organizacji Amnesty International i omówili kwestię łamania praw człowieka.
Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane. By odmienić ich los, piszą listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los wybranych bohaterów i bohaterek oraz wysyłają wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Pisząc listy okazujemy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości! Nasza szkoła od 28 listopada do 5 grudnia dawała możliwość napisania listów. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w przedsięwzięcie.

Uczniowie napisali łącznie 156 listów, największą popularnością cieszyła się postać Vahid`a Afkari, który razem z braćmi został niesprawiedliwie uwięziony w 2018 roku w Iranie za pokojowy udział w protestach. Vahid jest nadal przetrzymywany w izolatce i torturowany.
Po zakończeniu maratonu będziemy śledzić losy bohaterów, wierzymy, że nasze działania przyniosą efekt.