Starostwo Powiatowe w Elblągu serdecznie zaprasza do udziału w projekcie pn. „Plecak pełen kultury powiatu elbląskiego”. Projekt jest dofinansowany w zakresie małych projektów w ramach działania 412 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013.

Projekt ma na celu czynne propagowanie kultury ludowej, kształtowanie świadomości regionalnej mieszkańców powiatu elbląskiego oraz promocję lokalnych artystów i rzemieślników poprzez stworzenie oferty dodatkowych zajęć warsztatowych adresowanych do dzieci i młodzieży.
W ramach projektu zakłada się odbycie zajęć warsztatowych dla 20 grup, po 20 uczniów każda z grup. Planowane zajęcia warsztatowe:
1. Warsztaty rękodzieła: wykonywanie kwiatów z bibuły, wykonywanie tradycyjnych kart pocztowych i okolicznościowych, malowanie pisanek techniką batikową: pisanki na wydmuszkach kurzych, pisane woskiem, wykonywanie palm wielkanocnych, sztuka ozdabiania: naklejanie na szklane, drewniane, plastikowe czy ceramiczne przedmioty wycinanek z papieru.Planowane są zajęcia6 godzinne dla10 grup warsztatowych. Zajęcia odbywać się będą w Świetlicy Środowiskowej w Przezmarku gm. Elbląg. Warsztaty poprowadzą pracownice świetlicy , Justyna Grabowska i Magda Szeligowska , termin do uzgodnienia , lipiec , wrzesień 2011 r.
2. Warsztaty kulinarne - kuchnia regionalna.Warsztaty będą odbywać się w 2 grupach. Uczestnicy projektu będą mogli zapoznać się m.in. z tajnikami pieczenia chlebai ciast oraz przyrządzania i wędzenia mięsa. Planowane są warsztaty dla 2 grup warsztatowych, po 6 godzin każda. Warsztaty odbędą się w gospodarstwie agroturystycznym „Vitalis” w Zastawnie, gm. Młynary , termin do uzgodnienia lipiec , wrzesień 2011 r. Zajęcia poprowadzi profesjonalny zespół kucharski zatrudniony w gospodarstwie.
3. Warsztaty kowalstwa. Planowane są warsztaty 6 godzinne dla 2 grup. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawami rozgrzewania, kucia, wydłużania, skręcania itp. czynności niezbędnych przy obróbce metalu. Poprzez pracę z metalem poznają piękno kowalskiego rzemiosła. Warsztaty odbędą się w zakładzie kowalskim u Józefa Antczaka, w Kadynach, gm. Tolkmicko w terminie do uzgodnienia lipiec , początek września br.).
4. Warsztaty rzeźbiarskie w drewnie. Planowane są warsztaty 6 godzinne dla2 grup. Uczestnicy warsztatów będą mogli zobaczyć oraz sami stworzyć rzeźbę ludową o tematyce np. religijnej, wiejskiej lub przyrodniczej. Warsztaty odbywać się będą w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym i poprowadzi je Kinga Kosacz, nauczyciel Liceum Plastycznego, w terminie koniec sierpnia , początek września 2011 r.
5. Warsztaty rzeźbiarskie w glinie. Planowane są warsztaty 6 godzinne dla 2 grup.Warsztaty odbywać się będą w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym i poprowadzi je Kinga Kosacz, nauczyciel Liceum Plastycznego, w terminie koniec sierpnia , początek września 2011 r.
6. Warsztaty śpiewu. Planowane są warsztaty 6 godzinne dla2 grup. Zajęcia poprowadzą prowadzący Zespół Ludowy „Nadwiślanie” Edyta Godzieba i Adam Godzieba mający w swoim repertuarze piosenki ludowe i biesiadne. Warsztaty odbędą się Gminnym Ośrodku Kultury w Komorowie Żuławskim. Termin sierpień , wrzesień 2011 r.
Starostwo Powiatowe może zorganizować bezpłatny dojazd grupy autokarem na zajęcia. Zapewnia także wyżywienie dla uczestników warsztatów.
Liczymy na duże zainteresowanie i liczne zgłoszenia do udziału w projekcie do dnia 25 czerwca 2011r. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia prosi się przesyłać wg wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego pisma do Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu na adres: 82-300 Elbląg, ul Komeńskiego 40.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów 55239-49-60 lub 55239-49-63.

Zdjęcie numer 1 w artykule: Plecak pełen kultury powiatu elbląskiego