8 czerwca 2022 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła się XXI edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”, którą zorganizowało Starostwo Powiatowe w Elblągu oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej w Elblągu.

Do konkursu przystąpiło siedem reprezentacji szkół z powiatu elbląskiego w których skład wchodziło 42 uczniów. Oprócz rozgrywek indywidualnych w formie testu wiedzy, składającego się z 30 pytań zamkniętych, uczniowie brali udział w rozgrywkach drużynowych, rozwiązując zadania otwarte. Tegorocznymi zadaniami praktycznymi były natomiast przygotowanie projektu kalendarza ściennego na rok 2023 pod tytułem „Przyroda i historia powiatu elbląskiego” (dla szkół podstawowych) oraz film promocyjny pod tytułem „Atrakcje mojej gminy” o wybranej gminie powiatu elbląskiego (dla szkół ponadpodstawowych).

XXI Olimpiada „Przyroda i historia powiatu elbląskiego” odbyła się pod patronatem Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, który ufundował nagrody w kategorii indywidualnej. Nagrody rzeczowe dla zwycięzców w pozostałych kategoriach ufundowało Starostwo Powiatowe w Elblągu.

Przebieg olimpiady nadzorowała komisja, która po dokonaniu oceny prac uczniów ustaliła, że nagrody otrzymują:

w klasyfikacji indywidualnej w grupie szkół podstawowych:

I miejsce – Jakub Mikulewicz – Szkoła Podstawowa w Zwierznie,

II miejsce – Anna Makowska – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pasłęku,

III miejsce – Paweł Sulicki – Szkoła Podstawowa w Zwierznie.

W grupie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Zuzanna Walczak –Zespół Szkół w Pasłęku,

II miejsce – Alicja Budkiewicz – Zespół Szkół w Pasłęku,

III miejsce – Magdalena Bujnicka – Zespół Szkół w Pasłęku.

W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych:

I miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pasłęku (Krzysztof Kuryło, Sebastian Machnio, Anna Makowska),

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Zwierznie (Paweł Sulicki, Anna Kawulak, Jakub Mikulewicz),

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Godkowie (Marta Srebnik. Tomasz Kamiński, Tomasz Byk).

Nagrody zespołowe szkół ponadpodstawowych otrzymali:

- I miejsce – Zespół Szkół w Pasłęku (Alicja Budkiewicz, Magdalena Bujnicka, Zuzanna Walczak),

- II miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku (Daniel Michałowski, Kaja Kruszewska, Michał Chojecki),

- III miejsce – Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym (Ekaterina Kamaniteina, Martyna Chodorowska, Magdalena Piróg).

Nagrody za najciekawsze kalendarze otrzymali:

- I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pasłęku (Hanna Tywoniuk, Oliwia Pietkiewicz, Emilia Wiśniewska),

- II miejsce – Szkoła Podstawowa w Godkowie (Wiktoria Matusiak, Anna Szymkiewicz, Julia Wąsowska),

- III miejsce – Szkoła Podstawowa w Zwierznie (Anna Kawulak, Paweł Sulicki, Natalia Zawadzka).

Nagrody za najciekawsze filmy otrzymali:

- I miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku (Kacper Kujawa, Maciej Ambroziak, Bartłomiej Macko),

- II miejsce – Zespół Szkół w Pasłęku (Kamila Lenarczyk, Hanna Wilk, Paweł Rapacki).

Pozostali uczestnicy olimpiady otrzymali nagrody pocieszenia.

Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Pana Macieja Romanowskiego Starostę Elbląskiego oraz  Pana Sławomira Mioduszewskiego Kierownika Delegatury w Elblągu Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie .

Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, uczestnikom gratulujemy wiedzy i zapraszamy do wzięcia udziału w olimpiadzie za rok.