Przejdź do treści.

Menu

W tym roku uroczystości związane z powiatowymi obchodami Dnia Działacza Kultury odbyły się 27 maja w Filii Bibliotecznej w Jegłowniku. Każdego roku z tej okazji są przyznawane nagrody i wyróżnienia osobom, które w swojej codziennej pracy wyróżniają się wyjątkową twórczością artystyczną lub zaangażowaniem w upowszechnianie kultury.

Przyznano 6 indywidualnych Nagród Starosty Elbląskiego w dziedzinie kultury i trzy nagrody zespołowe. Odebrali je: Eliza Stodolska, Teresa Gębczyk, Danuta Jasek, Margarita Wójcik, Ks. Dariusz Kułakowski, Maria Stanisława Stasiak oraz Kapela Podwórkowa „SZTAMA” z Jelonek, Zespół Folklorystyczny „Pasłęczanie”, Zespół „Melodie z Godkowa”.

Nagrody wręczyli przewodnicząca Rady Powiatu pani Genowefa Kwoczek i wicestarosta Ryszard Zając.

W części artystycznej zaprezentowała się Amelia Szwemińska (gra na skrzypcach), Joanna Żołędowska (gra na fortepianie), Laura Kamecka (śpiew), Maja Rzepiela (śpiew) oraz Zespół „Melodie z Godkowa”. Wystąpił również Witold Frasunkiewicz.

Powiatowy Dzień Działacza Kultury prowadził Piotr Piesik.

Laureaci nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

1. Eliza Stodolska (Suchacz gm. Tolkmicko)

Pani Eliza Stodolska jest od siedmiu lat przewodniczącą Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Suchaczu. W roku 2021 pod patronatem Ośrodka Kultury w Tolkmicku, Koło zostało przekształcone w Klub Seniora „Razem”. Przy Klubie Seniora działa ludowy zespół śpiewaczy „Sasanki”, który swoją działalnością reprezentuje Suchacz i gminę Tolkmicko na terenie powiatu elbląskiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego, zdobywając różnorodne nagrody, puchary oraz wyróżnienia (m.in. I m. w roku 2021 w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych „Seniorada” i zdobycie Pucharu przechodniego w Jezioranach, II m. na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych w Morągu oraz V miejsce na Festiwalu Muzyki Ludowej i Biesiadnej na Warmii, Mazurach i Powiślu U NOJU NA WARNIJI w Gietrzwałdzie). Dzięki pracy pani Elizy Klub Seniora wraz z zespołem SASANKI bierze czynny udział w różnorodnych imprezach środowiskowych i charytatywnych. Jako przewodnicząca Klubu Seniora dba o wsparcie finansowe zespołu SASANKI poprzez pozyskiwanie funduszy. Wraz z zespołem roztacza opiekę nad ludźmi chorymi i wymagającymi pomocy, organizuje wycieczki kulturalno-krajoznawcze dla seniorów.

2. Teresa Gębczyk (Aniołowo, gm. Pasłęk)

Pani Teresa Gębczyk to emerytowany pracownik Poczty Polskiej. Jest mamą wielodzietnej rodziny, babcią i prababcią. Od dwudziestu lat pracuje społecznie na rzecz rozwoju Aniołowa. Była w grupie założycielskiej powołującej Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” i od 2004 roku jest skarbnikiem tej organizacji. Opracowała i wykonuje pamiątki związane ze specjalizacją tematyczną Aniołowa. Jest pomysłodawczynią wzorów aniołów z koronki. Tym samym rozwinęło się „Królestwo koronki u Teresy” w Aniołowie. Dzięki pracy i kreatywności pani Teresy powstał zwyczaj obdarowywania się ręcznie robionymi aniołami. Dwieście koronkowych aniołów zdobiło choinkę w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Jest wykonawczynią koronkowych koszyczków wielkanocnych oraz kolorowych ptaszków i ręcznie zdobionych jajek. Prace wymienionej zostały zgłoszone do konkursu na pamiątkę Warmii i Mazur Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Anioły i inne wyroby są elementami wystroju stoisk promocyjnych wioski tematycznej, prezentowanymi w kraju i za granicami Polski. Twórczyni przekazuje wyroby na akcje dobroczynne, podejmowane przez nasze Stowarzyszenie i organizacje ogólnopolskie. Chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami z innymi. Udostępnia wzory, pomaga początkującym w rozwijaniu pasji. Prowadzi warsztaty koronkarskie dla mieszkanek i dla grup studyjnych coraz liczniej obecnych w Aniołowie.

3. Danuta Jasek (Aniołowo, gm. Pasłęk)

Pani Danuta Jasek jest mieszkanką Aniołowa od urodzenia i należy do najbardziej aktywnych osób w miejscowości. Od dwudziestu lat zaangażowana jest w proces odnowy wsi, który czyni sołectwo jednym z najbardziej rozpoznawalnych w regionie i w kraju. Od osiemnastu lat jest członkiem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” i od dwóch kadencji członkiem komisji rewizyjnej tej organizacji. Należy do Koła Łowieckiego „Bóbr” w Pasłęku. Jest inicjatorką majowych modlitw przy krzyżu, tworzenia dekoracji świątecznych i poszanowania tradycji kulinarnych. Dzięki znaczącemu wsparciu wymienionej, na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wpisane zostały „anielskie ruchańce”. Podjęła starania o rozwój mini bazarku we wsi, który posłuży do oferowania produktów bezpośrednio od rolników i właścicieli ogródków. Pani Danuta jest jedną z kluczowych osób wśród organizatorów wydarzeń w Aniołowie, w tym cyklicznego Zlotu Miłośników Aniołów i plenerów artystycznych. Aktywnie bierze udział w rozwijaniu integracji europejskiej i promocji dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicami Polski. Zasila organizatorów produktami z gospodarstwa i własnymi wyrobami. Czynnie bierze udział w akcjach dobroczynnych ofiarując swoje specjały na licytacje. Dzięki Jej aktywności, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” uzyskało wiele nagród i wyróżnień a także tytuł „Godni Naśladowania”. Razem z innymi rozwija wioskę tematyczną z atrakcyjną ofertą „anielskie smaki diabelskie atrakcje”.

4. Margarita Wójcik (Łęcze, gm. Tolkmicko)

Pani Margarita Wójcik mieszka w Polsce od 1991 r. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz pedagogiczne studia podyplomowe w Elblągu. W 2007 r. zafascynowana pięknem okolicy zamieszkała w Łęczu. Jest autorką cyklu obrazów przedstawiających wszystkie domy podcieniowe w Łęczu. W swojej twórczości uwiecznia również piękno okolicznych kapliczek, zabytków, ciekawych pejzaży, przyrody i krajobrazu. Od 2009 r. jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Łęcze – wieś z perspektywą”. Często prowadzi warsztaty dla dzieci z Łęcza i okolicy. Posiada własną galerię, wystawia również swoje prace na wernisażach. Interesuje się historią regionu, poznaje dawne przepisy kulinarne i chętnie dzieli się tą wiedzą z innymi. Zaprojektowała łęczowski strój regionalny. Prowadziła także nadzór nad budową wiaty w Łęczu pod kątem zgodności historycznej i kolorystycznej.

5. Ks. Dariusz Kułakowski (Pasłęk)

Ks. Dariusz Kułakowski otrzymał święcenia kapłańskie 14.06.1997 r. Od 15 sierpnia 2018 roku jest proboszczem w Parafii św. Józefa w Pasłęku i dziekanem Dziekanatu w Pasłęku. Prowadzi nieustannie prace remontowe w dwóch podległych Kościołach: pw. św. Bartłomieja w Pasłęku na Starym Mieście oraz pw. św. Piotra i Pawła w Mariance. Wszystkie działania w zabytkowych Kościołach realizuje z pozyskaniem środków zewnętrznych. Do tej pory, dzięki staraniom księdza Dariusza, udało się dokonać renowacji okien, odnowić ołtarz główny i zegar na wieży Kościoła pw. św. Bartłomieja w Pasłęku oraz dach i wewnętrzną polichromię w kościele w Mariance. Dokłada wszelkich starań, aby na bieżąco promować muzykę organową i zabytkowe organy A. Hildebrandta, znajdujące się w kościele w Pasłęku. Organizuje liczne koncerty i warsztaty organowe i chóralne, koncerty orkiestr kameralnych i znanych wokalistów przy akompaniamencie zabytkowych organów. Jest organizatorem kolaudacji książek i spotkań z pisarzami.

6. Maria Stanisława Stasiak

Pani Maria Stanisława Stasiak jest nauczycielką języka polskiego z 40 letnim stażem pracy, zatrudnioną w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku (wcześniej Gimnazjum nr 1 im Władysława Jagiełły w Pasłęku). Od wielu lat skutecznie i z dużym powodzeniem angażuje się w propagowanie sztuki teatralnej wśród uczniów i mieszkańców gminy Pasłęk, prowadzi koło teatralne dla dzieci i młodzieży, przygotowała wiele przedstawień teatralnych wystawianych na terenie szkoły oraz w Sali Pasłęckiego Ośrodka Kultury dla szerokiej publiczności. Przygotowując spektakle, reżyseruje, opracowuje bądź adaptuje scenariusz, przygotowuje stroje, rekwizyty i scenografię. Aby poszerzyć możliwości działania koła teatralnego, pani Maria zaangażowała się w przygotowanie i realizację projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, dzięki którym doposaża grupę w cenny sprzęt i umożliwia grupie wyjazdy do różnych teatrów na spektakle i warsztaty.

7. Kapela Podwórkowa „SZTAMA” z Jelonek (gm. Rychliki)

Kapela podwórkowa „Sztama” z Jelonek powstała w 1992 roku. Jej założycielem i kierownikiem był Władysław Król. Od początku swego istnienia kapela uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach organizowanych przez gminę Rychliki, a także bierze udział w konkursach, festiwalach i przeglądach artystycznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, niejednokrotnie zajmując czołowe miejsca. Znana jest szerokiej publiczności z występów, także charytatywnych. Podczas występów wykonuje utwory własnej kompozycji i według własnych opracowań muzycznych, na swoim koncie ma ponad dwa i pół tysiąca tekstów. W repertuarze znajdują się teksty długie i krótkie, wesołe i smutne, o zwykłych codziennych sprawach oraz utwory, które powstały z okazji jakiegoś wydarzenia np. obchodów 700-lecia Jelonek. W 2022 roku Kapela „Sztama” obchodzi Jubileusz 30-lecia istnienia.

8. Zespół Folklorystyczny „Pasłęczanie” (Pasłęk)

W dniu 21 października 2022 roku zespół folklorystyczny „Pasłęczanie” będzie obchodził 40-lecie istnienia. Ten najstarszy zespół Pasłęckiego Ośrodka Kultury wypracował bogaty dorobek artystyczny, odnotowany w siedmiu kronikach. W ciągu 40 lat „Pasłęczanie” wystąpili w wielu koncertach z okazji świąt państwowych, festynach, dożynkach i jubileuszach. Zespół uczestniczył w przeglądach regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Zespół koncertował w Niemczech, Rosji i Litwie. Niewątpliwie jest wizytówką całego regionu. Od 2004 roku zespołem kieruje Edyta Godzieba.

9. Zespół „Melodie z Godkowa” (gm. Godkowo)

„Melodie z Godkowa” to zespół muzyczny powstały w październiku 2007 roku. Przy akompaniamencie kierownika zespołu – pana Romana Lastovjaka, grającego na akordeonie wykonują pieśni w języku polskim i kraińskim. Są to głównie pieśni patriotyczne, ludowe, kolędy. Począwszy od 2008 roku grupa uświetniła wiele gminnych imprez kulturalnych i okolicznościowych, wielokrotnie reprezentowała gminę na imprezach. W 2008 i 2012 roku zespół otrzymał nagrodę Starosty Elbląskiego za upowszechnianie kultury. Miniony czas działalności artystycznej to wspaniała historia wypełniona licznymi sukcesami i wieloma koncertami. Zespół nagrywa wideo i publikuje na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Biblioteki Publicznej w Godkowie. Koncerty on-line cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Godkowo i nie tylko. W tym roku zespół ''Melodie z Godkowa'' obchodzi 15 lat działalności artystycznej. Zespół działa pod patronatem Biblioteki Publicznej Gminy Godkowo.

 

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski