Kadeci klasy 1 LO z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku po raz pierwszy uczestniczyli w pięciodniowym obozie szkoleniowym w 9 BBKPanc pod opieką nauczycieli: Anety Wołosz i majora Bolesława Czechowskiego. To pierwsza klasa, która ma szczęście, że przeżyje w sumie cztery takie szkolenia.

Pierwszy dzień w jednostce to czas na zapoznanie z terenem i panującymi regułami oraz aklimatyzację, dlatego po przyjeździe i zakwaterowaniu odbyło się spotkanie w Sali Tradycji, gdzie kadetów przywitał pełniący obowiązki Dowódcy ppłk Tomasz Trojnara. Stałym elementem każdego dnia była pobudka o 6:00 rano, 3-kilometrowa poranna zaprawa, którą ze względu na różną kondycję fizyczną młodzież pokonywała biegiem lub marszem oraz wytrwały trening musztry z pieśnią na ustach „Przybyli ułani pod okienko”. Na szczęście był również czas relaksu na basenie, a dla wytrwałych trening na hali sportowej. We wtorek najważniejszym punktem dnia było szkolenie na strzelnicy. Kadeci strzelali z karabinków pneumatycznych i broni ASG /Air Soft Gun/, czyli Beryli. Najlepsze wyniki uzyskali: Oliwia Barszcz - 28 pkt. /na 30 pkt./, Dawid Koladyński - 27 pkt. oraz Maja Mandryk - 24 pkt. Wielkim wyzwaniem był udział w Mistrzostwach Braniewa w biegach na orientację, dla utrudnienia w umundurowaniu. Na wieczornym apelu kadetki Zuzanna Rosiak, Kinga Miszka, Adrianna Brewko oraz kadeci Alan Kirol, Wojciech Tokarewicz i Krzysztof Forysiak zostali odznaczeni przez majora Bolesława Czechowskiego dyplomami za najszybsze pokonanie trasy. Wyjazd nie mógł się odbyć bez kulturoznawczych aspektów regionu, dlatego kadeci zostali zaproszeni do zwiedzania Muzeum Ziemi Braniewskiej i wieży Klesza.

W środę i czwartek grupa uczniów wspierała ważne dla jednostki wydarzenie - zabezpieczała w roli sędziów Mistrzostwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Biegu Patrolowym. W nagrodę zorganizowano im ognisko z kiełbaskami. Natomiast część kadetów wzięła udział w pokazie forsowania Wisły pod Chełmnem. Czas bardzo szybko minął, przepełniony wieloma zajęciami wojskowymi i sportowymi, a gdy nadszedł piątek, kadeci rozliczyli sprzęt kwaterunkowy, podziękowali Dowódcy Brygady za gościnę i powrócili szczęśliwie do swoich domów.

Przez cały pobyt uczniom dopisywał dobry nastrój oraz słoneczna pogoda. To była wspaniała okazja do integracji, współdziałania w zespole, poznawania swoich słabych i mocnych stron, ale i kolegów oraz koleżanek z klasy. Nic tak nie łączy grupy, jak wspólne przeżycia i dlatego ciężko było się rozstać.

Czołem żołnierze 9BBKPanc. Dziękujemy.

Info ZSEiT: mjr rez. Bolesław Czechowski