W dniach 1-2 kwietnia odbyła się kolejna Wielkanocna Zbiórka Żywności, pod hasłem ,,Pomoc bez granic”. Organizatorem akcji jest Bank Żywności .

W czwartkowym komunikacie Federacja Polskich Banków Żywności wskazała, że w Polsce prawie 2 miliony osób żyją w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że na wszystkie swoje wydatki mają do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie.

Trwająca od 2020 r. pandemia pogorszyła sytuację wielu Polaków, którzy stracili pracę lub ich dochody znacznie zmalały, a wydatki rosną z powodu inflacji.

Dodatkowej pomocy wymagają także uchodźcy z Ukrainy. Banki Żywności akcentują, że od pierwszego dnia zaangażowały się w pomoc, koordynując odbiór prawie 450 ton darowizn od firm i sieci handlowych. Zebrały też 200 ton produktów w zbiórkach organizowanych w największych sieciach spożywczych.

To jedna z najważniejszych zbiórek żywności od lat. W obliczu trudnej sytuacji, która dotyka wielu ludzi, istnieje jedno słowo, które może nam pomóc: +razem+. Stojąc ramię w ramię, wyciągając do siebie pomocną dłoń i wspierając osoby potrzebujące, możemy rozwiązać wiele problemów - powiedziała prezes Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła, cytowana w materiałach prasowych.

Jak co roku, w naszej placówce akcję koordynuje pani Kasia Filip z wychowankami grupy VI. W tym roku dołączyła pani Ania Patyk i pani Ela Wichrowska z wychowankami grupy III.

Już wiemy, że wspólnymi siłami zebrano 8 ton żywności w samym Elblągu. Z pewnością taka ilość wypełni świąteczne stoły, a dzieci z ubogich rodzin otrzymają paczki świąteczne. Pomagając bezinteresownie czynimy świat lepszym miejscem. Sprawiamy, że staje się on bardziej przyjazny. Nie jest bezdusznym miejscem, którym rządzi pieniądz. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat. A wiadomo, że najcenniejsze rzeczy są w życiu za darmo.

Opracowała:
Katarzyna Filip