W dniu 28.04.2011 roku grupa 17 osobowa słuchaczy Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku PUTW) odwiedziła mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku. Wraz z nami był też Jacek Matukiewicz, nauczyciel z Zespołu Szkół, który jednocześnie jest organistą w parafii św. Józefa w Pasłęku.
Dom Pomocy Społecznej DPS) w Tolkmicku opiekuje się 116 pensjonariuszami.
Do zabezpieczenia całodobowej działalności ośrodka wymagany jest profesjonalny personel około 70 osób) o rzeczywistej pasji udzielania pomocy osobom potrzebującym. Mieszkańcy DPS objęci są bardzo troskliwą opieką a atmosfera tam panująca jest prawdziwie rodzinna. Pensjonariuszem DPS może być jedynie osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji, która wymaga stałej całodziennej opieki. Miesięczny koszt utrzymania jednego mieszkańca DPS kształtuje się na poziomie 2400 zł. Każdy z pensjonariuszy przekazuje 75 % swojej renty lub emerytury na cele pobytu w takim ośrodku. Trzeba wspomnieć, iż najdłużej przebywający pensjonariusz mieszka w DPS już ponad 17 lat.

Słuchacze PUTW zostali serdecznie przywitani przez Dyrektora DPS Tomasza Domżalskiego, które sprawuje swoje obowiązki już od ponad 20 lat. Prezes PUTW zapoznał pensjonariuszy i personel DPS z ideą Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz celami i formami naszej działalności. Słuchacze PUTW rozdali mieszkańcom DPS przywiezione i zakupione przez siebie drobne prezenty w postaci słodyczy i owoców.
Słuchaczki naszego Uniwersytetu pod kierownictwem Pani Ewy Skalij oraz przy pomocy Pana Jacka zaprezentowały pieśni Wielkanocne, wiersze oraz przypomniały stare wybrane piosenki. Utwory, które zaprezentowaliśmy przyjęte były bardzo życzliwie. Zwróciliśmy uwagę na aktywne uczestnictwo pensjonariuszy i pracowników DPS podczas naszego występu. Mieliśmy okazję do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami ośrodka.
Zaprezentowane przez nas pieśni były jedną z form działań związanych z realizacją zadania „Seniorzy jako spadkobiercy dorobku kulturowego. Konkurs piosenek oraz przegląd gier i zabaw seniorów z okresu ich dzieciństwa”, współfinansowanego ze środków otrzymanych z Zarządu Powiatu w Elblągu.

Pobyt słuchaczy PUTW w DPS w Tolkmicku był bardzo wzruszający i dający dużo do myślenia wszystkim uczestnikom wyjazdu. Bezpośredni kontakt z pensjonariuszami skłonił nas do głębszych refleksji ale także i do osobistych wzruszeń. Pragniemy podziękować Dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej Panu Tomaszowi Domżalskiemu za umożliwienie nam zapoznania się z życiem jego placówki i życzyć mu oraz podległemu personelowi dalszej wytrwałości w codziennej trudnej pracy.

Wyjazd nasz był wynikiem rzeczywistej potrzeby serca słuchaczy oraz pomocy udzielonej przez Zarząd Powiatu w Elblągu, w tym osobistego zaangażowania Wicestarosty Powiatu Elbląskiego Pana Macieja Romanowskiego.

Prezes Zarządu PUTW - Adam Bobrowicz

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Smutno jest żyć w samotności