1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 roku i jest wyrazem hołdu dla żołnierzy za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej organizowany jest co roku Bieg Pamięci Tropem Wilczym. W tym roku to już dziesiąta edycja. Dzięki Stowarzyszeniu Tu Elbląg w Biegu Pamięci mogli uczestniczyć wszyscy wychowankowie naszego Ośrodka wspólnie z kadrą pedagogiczną. Rywalizacja na trasie biegu była niezwykle zacięta. I miejsce zajął Dominik Kossakowski, drugie – Aleksander Białek. Na trzecim miejscu uplasował się Dawid Dybowski. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych oraz pamiątkowe medale, które zostały wręczone pod pomnikiem w Nadbrzeżu.

Wychowankowie Ośrodka zapalili pod pomnikiem Znicze Pamięci i uczcili pamięć pomordowanych bohaterów minutą ciszy… Jesteśmy dumni, że mogliśmy choć w ten symboliczny sposób oddać cześć wszystkim, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę, zwłaszcza Żołnierzom Niezłomnym.

MOW Kamionek Wielki