Przejdź do treści.

Menu

W murach Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, tak ważne wydarzenie, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, zasługuje na szczególną oprawę. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie klas mundurowych pod kierunkiem majora Bolesława Czechowskiego przez kolejne dwa dni podkreślali wagę corocznych obchodów, uczestnicząc w uroczystościach szkolnych i lokalnych.

Zgromadzenie przy dębie upamiętniającym bohaterów Niepodległej, uroczysty apel, część artystyczna oraz odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” przez społeczność szkolną to główne wydarzenia związane z obchodami Święta Niepodległości w ZSEiT, które odbyły się 10 listopada 2021 r. Szkolną akademię rozpoczął dyrektor Marian Matuszczak, wygłaszając przemówienie na temat genezy święta i istotnych aspektów patriotyzmu w dzisiejszych czasach. Uroczystość uświetniły wystąpienia zaproszonych gości: Wicestarosty Elbląskiego Ryszarda Zająca, Burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego, dyrektor Delegatury w Elblągu Kuratorium Oświaty w Olsztynie Małgorzaty Adamowicz oraz starszej wizytator Teresy Bednarz.

Uroczystość stworzyła okazję do wyróżnienia i podsumowania pracy uczniów trzeciej klasy mundurowej – liceum ogólnokształcącego o ukierunkowaniu obronnym. Major Bolesław Czechowski wręczył nagrody dla najlepszych kadetów. Nagrodzone osoby to: Eryk Majka, Konrad Wyżyń, Paweł Kondratowicz, Magda Myślińska oraz Wiktoria Wolfram.

Po części oficjalnej, pierwsza klasa liceum ogólnokształcącego o ukierunkowaniu obronnym, pod kierunkiem pani Anety Wołosz i majora Bolesława Czechowskiego, przedstawiła spektakl słowno-muzyczny, mający charakter rozważań nad znaczeniem wolności oraz obrazujący sytuację polityczną kraju i ducha narodu polskiego w drodze do niepodległości.

Na zakończenie obchodów szkolnych, dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11, młodzież ZSEiT wspólnie odśpiewała hymn narodowy zgodnie z ogólnopolską akcją „Szkoła do Hymnu”.

Wyjątkowym wyrazem patriotyzmu młodzieży i nauczycieli ZSEiT był udział w miejskich obchodach 103. rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada 2021 r. poczet sztandarowy szkoły uczestniczył we mszy świętej za Ojczyznę. Po mszy św. odbył się przemarsz 124 kadetów ZSEiT niosących biało-czerwoną flagę o długości 50 m i szerokości 3 m (o powierzchni 150 m²). Wydarzenie to było niesamowitym zjawiskiem przemawiającym do wyobraźni wszystkich uczestników uroczystości. Za flagą maszerowali również: mieszkańcy gminy i miasta Pasłęk, 16 pocztów sztandarowych, orkiestra z Zielonki Pasłęckiej, cheerleaderki, chór z Pasłęckiego Ośrodka Kultury.

Młodzież ZSEiT odwiedziła także Grób Nieznanego Żołnierza i zapaliła symboliczne światełka pamięci poległych rodaków walczących za niepodległą ojczyznę.

Tym samym uczniowie ZSEiT zdali egzamin z patriotyzmu i tożsamości narodowej. Udział w uroczystościach oraz szczególne zaangażowanie w obchodach Święta Niepodległości były jednocześnie wyrazem wielkiego szacunku i podziękowania za odwagę i poświęcenie żołnierzom 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, żołnierzom 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom naszej Ojczyzny, pełniącym służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Info ZSEiT: Aneta Wołosz, mjr Bolesław Czechowski

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Połącz się z tłumaczem

Film Promocyjny

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski