W lutym 2021 r. Starosta Elbląski już po raz jedenasty ogłosił konkurs „Wieś z inicjatywą – edycja 2021”. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej aktywnych wsi, które w 2019 r. i 2020 r. dzięki społecznej pracy mieszkańców wiele zmieniły w swoich miejscowościach.

Do konkursu w roku bieżącym przystąpiło 12 sołectw zgłoszonych wspólnie przez sołtysów i organizację pozarządowe działające w tych miejscowościach. Z gminy Młynary do konkursu zgłoszono wsie: Karszewo, Sąpy i Nowe Monasterzysko; z gminy Elbląg: Nowakowo; z gminy Pasłęk: Aniołowo; z gminy Rychliki: Rychliki; z gminy Milejewo: Zalesie, Piastowo i Rychnowy, z gminy Gronowo Elbląskie: Oleśno i Różany oraz z gminy Godkowo: Dobry.

Komisja konkursowa dokonała wizytacji terenowej wybranych miejscowości i wytypowała wsie, których inicjatywy miały szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności i w dużej mierze przyczyniły się do zmiany wizerunku miejscowości, pobudzenia aktywności, gotowości do realizacji kolejnych pomysłów oraz troski o dobro wspólne.

Łącznie od 2011 r. tj., od chwili ogłoszenia konkursu „Wieś z inicjatywą” do rywalizacji stanęło 58 miejscowości z terenu powiatu elbląskiego. Niektóre wsie rywalizowały prawie każdego roku, zgłaszając swoje inicjatywy, co spowodowało, że komisja konkursowa przeprowadziła łącznie 129 wizytacji wsi zgłoszonych do konkursu.

W 2021 r. komisja konkursowa przyznała pierwszą nagrodę w wysokości 7 tys. zł, drugą nagrodę w wysokości 5 tys. zł, trzecią nagrodę w wysokości 3 tys. zł, oraz 4 wyróżnienia po 1 tys. zł.

Nagrody otrzymały:

1) I miejsce – wieś Aniołowo, gm. Pasłęk - nagroda 7 000 zł

2) II miejsce - wieś Oleśno, gm. Gronowo Elbląskie - nagroda 5 000 zł

3) III miejsce - wieś Zalesie, gm. Milejewo - nagroda 3 000 zł.

Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1 000 zł otrzymały:

1)  Wieś Rychliki gm. Rychliki – nagroda 1 000 zł;

2)  Wieś Różany gm. Gronowo Elbląskie – nagroda 1 000 zł;

3)  Wieś Nowe Monasterzysko gm. Młynary – nagroda 1 000 zł;

4)  Wieś Karszewo gm. Młynary – nagroda 1 000 zł.

Podczas uroczystości w dniu 15 października 2021 r., nagrodzone miejscowości otrzymały serdeczne gratulacje i podziękowania za pracę społeczną wykonaną na rzecz swoich małych ojczyzn. Do życzeń składanych przez Starostę Elbląskiego Macieja Romanowskiego, Przewodniczącą Rady Powiatu w Elblągu Genowefę Kwoczek, Wicestarostę Elbląskiego Ryszarda Zająca oraz Przewodniczącego Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego, Turystyki i Promocji Powiatu Elbląskiego Dariusza Bartona dołączyli się także obecni na spotkaniu Burmistrz Młynar Renata Bednarczyk, Wójt gminy Rychliki Zbigniew Lichuszewski, Wójt gminy Milejewo Krzysztof Szumała, Wójt gminy Gronowo Elbląskie Marcin Ślęzak oraz Sekretarz Miasta i Gminy Pasłęk Stanisław Miklusz.

Wszystkim miejscowościom uczestniczącym w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz pomysłów na realizację kolejnych projektów.

Zapraszamy wszystkie wsie powiatu elbląskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2022 r.