W dniach 13-15 sierpnia br. żołnierze #43blp wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział w IV Rajdzie Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Warmii i Mazurach.

Rajd ruszył ze Spychowa, a rozpoczęła go odprawa, którą poprowadził naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie - dr Paweł Warot. Uczestnicy, podzieleni na szwadrony noszące imiona bohaterów antykomunistycznego podziemia: ppor. Henryka Wieliczki ps. „Lufa”, chor. Hieronima Rogińskiego ps. „Róg” oraz plut. Marian Borysa ps. „Czarny” – wyruszyli w teren. Pierwszego dnia celem marszu była leśniczówka Niedźwiedzi Kąt, w której w latach 1946 – 1953 często kwaterowali partyzanci. Po powrocie do Spychowa, historyk Delegatury IPN -  Michał Ostapiuk, przybliżył uczestnikom rajdu dzieje antykomunistycznego podziemia na Warmii i Mazurach. Dzień zakończył się ogniskiem.

Rano szwadrony maszerowały już do Dud Puszczańskich. Opuszczając Mazury, podążyli na tereny powiatu ostrołęckiego. To właśnie tu w dniu 11 listopada 1953 r., w walce z komunistyczną grupą operacyjną poległo trzech partyzantów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego: Stanisław Grajek ps. „Mazur”, Aleksander Góralczyk ps. „Topór” i Władysław Sadłowski ps. „Twardy”. Przy pomniku poległych historyk INP opowiedział zebranym tragiczną historię epigonów NZW.

Kolejnym celem były Rozogi i gościnna plebania księdza Józefa Midury. Uczestnicy rajdu wieczór spędzili przy ognisku śpiewając partyzanckie pieśni.

15 sierpnia br. nastąpiło zakończenie rajdu. W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy przeszli pod tablicę poświęconą podporucznikowi Henrykowi Wieliczce ps. „Lufa”. Był to jeden z najważniejszych funkcyjnych 5. Wileńskiej Brygady AK. Dowodzony przez niego szwadron w 1946 r. dokonał na Warmii i Mazurach szeregu brawurowych akcji wymierzonych w ogniwa instalującej się w Polsce władzy komunistycznej. W dniu Święta Wojska Polskiego uczestnicy rajdu oddali hołd dzielnemu oficerowi Wojska Polskiego. Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dr Paweł Warot oraz ppor. Anna Szczepańska - Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, złożyli pod tablicą kwiaty oraz zapalili symboliczny znicz.

Info: ppor. Anna Szczepańska - Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej