Żołnierze szkolenia podstawowego realizowanego w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie nie odpuszczają. Pod czujnym okiem instruktorów młodzi adepci realizują liczne elementy z zakresu zielonej taktyki, między innymi działanie w sekcji, pokonywanie liniowych rejonów niebezpiecznych, czy działania patrolowe. Żołnierze poruszają się marszem ubezpieczonym, poznają znaki i sygnały dowodzenia, a także dynamiczne części szkolenia, jak zerwanie kontaktu czy zbiórka po rozproszeniu.

Jednym z ważniejszych elementów szkolenia jest doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą oraz wyznaczanie azymutu. Wszystkie zagadnienia poznane podczas "szesnastki" tworzą zakres wiedzy niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania żołnierzy lekkiej piechoty.

Przed młodymi adeptami sztuki wojennej najważniejszy sprawdzian – pętla taktyczna, na której to próbie zostaną poddane wszystkie ich umiejętności zdobyte podczas szkolenia. Ci, którzy zaliczą egzamin pozytywnie – już 7 sierpnia złożą przysięgę wojskową w Braniewie i służyć będą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Kandydaci pochodzą m.in. z powiatu elbląskiego, bartoszyckiego, ostródzkiego, kętrzyńskiego, braniewskiego, olsztyńskiego, lidzbarskiego i giżyckiego.

Zdjęcia pod linkiem:

ppor. Anna Szczepańska