Przejdź do treści.

Menu

XVI Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie zorganizowany został w dniach 9.-10 lipca br. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Starosty Elbląskiego Macieja Romanowskiego i Burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego.

Impreza odbywała się w ramach zadania publicznego wspieranego ze środków Zarządu Powiatu w Elblągu i Gminy Pasłęk. Odpowiadała na potrzebę zachowania i ożywienia dóbr kultury bliskiej ludziom. Miała na celu utworzenie wspólnoty lokalnej i promocję miasta i gminy Pasłęk.Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza skupiła się na utworzeniu   wspólnoty przy organizacji wydarzenia zarówno wśród mieszkańców Aniołowa jak i zaprzyjaźnionych sołectw. Podpisano partnerstwo „czterech sołectw: Aniołowo, Marianka, Nowe Kusy i Rzeczna. Efektem współpracy powstały: „Mariańskie ogrody”, „Całuśne łąki”„ „Świat koni”, wzmocniła się pozycja anielskiej wioski tematycznej. Porozumienie „Wieś z charakterem” będzie służyło współpracy i promocji czterech miejscowości oraz realizacji nowych projektów.

Zlot zaktywizował mieszkańców Aniołowa. Organizacje sołectwa zacieśniły współpracę i każda z nich przyjęła zadania do wykonania. Działania ożywiły grupy Aniołowa specjalizujące się w pamiątkach, prowadzące warsztaty, odpowiedzialne za kulinaria, przygotowanie miejsca wydarzenia i estetykę wsi. Sołtys i Rada sołecka doglądali by wszystko działało zgodnie z planem. Realizator projektu pozyskał środki finansowe, partnerów i sprzymierzeńców. Zajął się koordynacją i promocją wydarzenia.

Główna część zadania to organizacja kolejnej edycji sztandarowego wydarzenia anielskiej wioski tematycznej. Święto zaszczycili swoją obecnością Starosta Elbląski i Burmistrz Pasłęka oraz przewodniczący Rady Powiatu i Gminy Pasłęk a także radni i pracownicy tych urzędów. Obecni byli przedstawiciele Nadleśnictwa Młynary i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku. Świętowali z nami goście z Departamentu Cotes’d Armor w Bretanii, regionu we Francji z którym kontynuowana jest wieloletnia współpraca. Uczestnikami byli przedstawiciele wsi i organizacje z 5 gmin powiatu elbląskiego, w tym Zalesie gm. Milejewo, sołectwa z gminy Pasłęk: Marianka, Nowe Kusy, Rzeczna, Zielony Grąd, Kwitajny i Aniołowo, przedstawiciele gminy Gronowo Elbląskie, Młynary i Elbląg oraz organizacja z Pasłęka. Na scenie wystąpiły zespoły Wysoczanki i Gronowiacy. Odbyły się warsztaty kulinarne, ceramiczne, witrażu, kuglarskie, łucznicze i menonickie animacje oraz rzut podkową. Rękodzieło prezentowało ponad 10 wystawców. Gośćmi wydarzenia była grupa pasjonatów fotografii z elbląskiego PTTK, którzy wykonali kilkaset zdjęć. Świętowali z nami goście z wielu regionów Polski i zza granicy. Jedną z atrakcji anielskiego zlotu była wystawa malarstwa i rzeźby zorganizowane w świetlicy pod „Dobrym aniołem”. Uczestnicy przeszli szlakiem aniołów i urokliwych zakątków, przy trasie którego stoi siedem rzeźbionych postaci archaniołów z sentencjami na każdy dzień tygodnia. Na czele pochodu kroczył majestatyczny anioł na szczudłach i małe aniołki w strojach z logiem Aniołowa. Część trasy można było przejechać specjalnie podstawionym konnym powozem, co jest nawiązaniem do oznakowanego szlaku Pocztyliona, dawnej konnej poczty królewskiej przebiegającego przez wieś.

O spokój i bezpieczeństwo uczestników zadbali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Aniołowie, którzy także przyrządzili strażacką grochówkę. O zorganizowanie „sportu na wesoło” zatroszczyli się członkowie Klubu sportowego „Pogrom Aniołowo” a zabawy kuglarskie poprowadzili: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia pruska” i miejscowa grupa ognia „Angels in the fire” . O gości dbali wolontariusze: Janek Sz., Michał i Piotrek K. oraz Szymon C.

Zlot jest efektem współpracy i pomocy wielu sprzymierzeńców i darczyńców, który bardzo dziękujemy i bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tego wydarzenia. Partnerzy:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku, Pasłęcki Ośrodek Kultury, Koło Łowieckie „Bóbr” w Pasłęku, Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Pasłęku, Nadleśnictwo Młynary

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji "Amitié"

Wspierający:

MAGBUD – firma budowlana Aniołowo, Firma Ślusarska Henryk Szcześniak , Sklep Spożywczo Przemysłowy w Aniołowie, Sklep Spożywczy „BARTEK” w Rychlikach, Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku /ul. Bankowa, CLEANER – Zakład Sprzątania w Elblągu, PPHU EL-HURT Hurtownia AGD w Elblągu Tadeusz Sznaza

Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z/s w Pasłęku, Ubezpieczenia Stanisław Jasina

Gabinet Weterynaryjny Marian Oskroba, LEKSO Maria i Grzegorz Lisowscy

AGRON - Zbigniew Rączka , KOLOROWE PARTY – Joanna Arlik

Patronat medialny : Głos Pasłęk

W ramach projektu realizowanego do końca września powstaje publikacja „Aniołowo”. Poświęcona będzie prawie 20-letniej działalności kreatywnych mieszkańców sołectwa wspieranych przez włodarzy i samorządy różnych szczebli. Katalog zostanie podzielony na rozdziały o historii wsi, utworzeniu i funkcjonowaniu wioski tematycznej, ofercie turystycznej, współdziałaniu funkcjonujących we wsi organizacji i partnerstw. Zawierać będzie przepisy i lokalnych specjałów kulinarnych. Zaprezentuje twórców pamiątek z anielskiej wioski, szlak aniołów i urokliwych zakątków i inne walory. Opracowanie będzie służyło zachowaniu dziedzictwa kulturowego obecnym i przyszłym pokoleniom Aniołowa.

Oprac. Halina Cieśla, Kacper Rączka

fot. @Agnieszka Jankiewicz

bip.powiat.elblag.pl

bip

Na Sprzedaż Rangóry

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski