Przejdź do treści.

Menu

„Czy nie możemy jeszcze zostać?” - to chyba najlepsza recenzja uczniów, którzy w dwóch pierwszych tygodniach czerwca 2021 realizowali praktyki zawodowe w hiszpańskich zakładach gastronomicznych w ramach projektu „W poszukiwaniu smaków Europy” współfinansowanego ze środków unijnych programu Erasmus+.

Wraz z powrotem kończy się realizacja projektu, którego głównym celem było podniesienie kompetencji zawodowych, społecznych i nabycie konkretnych umiejętności preferowanych przez pracodawców na rynku pracy, zarówno lokalnym, regionalnym, krajowym czy też europejskim.

W ramach całego projektu „W poszukiwaniu smaków Europy” na lata 2018-2021 łącznie 24 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyło w dwóch mobilnościach do Hiszpanii.

Bieżący, drugi etap projektu został nagle przerwany przez ogłoszenie pandemii w marcu 2020, dlatego 12 uczniów czekało na wyjazd ponad rok dłużej niż przewidywano. Faza przygotowawcza wypełniona była zajęciami językowymi, kulturoznawczymi oraz doradczymi przygotowującymi ich do pobytu w Maladze, ale najbardziej stresującym momentem było oczekiwanie na wyniki testów antygenowych przed wyjazdem i po powrocie. Nigdy wcześniej uczniowie nie cieszyli się tak bardzo z negatywnego wyniku.

Podczas realizacji mobilności młodzież odbywała praktyki na stanowisku „cook asystent” w hiszpańskich restauracjach. Praktykanci mieli możliwość poznania surowców, z którymi na co dzień nie pracują, mogli przyrządzać przekąski charakterystyczne dla tego regionu - tapas, które są serwowane w całej Hiszpanii, a także receptury na tradycyjne hiszpańskie dania. Godziny pracy były różne i w większości zakładów atmosfera była bardzo przyjazna. Młodzież komunikowała się na różne sposoby - z wykorzystaniem języka angielskiego, hiszpańskiego, ale translator był nieodzowny:) Nie można powiedzieć, że praca zawsze była lekka, ale nikt im tego nie obiecywał:)

Warto wspomnieć, że młodzież miała również wolny czas na niezliczone spacery po wąskich uliczkach pełnych uroczych kawiarni i sklepików, na odpoczynek od upałów w bujnych ogrodach z egzotyczną, jak na europejski kraj, roślinnością oraz czas na leniwe wylegiwanie po pracy na przepięknej plaży nad Morzem Śródziemnym. Dodatkowo, razem z przewodnikiem uczniowie zwiedzili Malagę oraz Rondę, piękne białe miasteczko usytuowane na skałach.

To wszystko zawdzięczamy partnerowi projektu Tribeka Training Lab. Dziękujemy Uli, Giulii i Magdzie za wspaniałą opiekę i troskę.

Uśmiechnięci i pełni przeróżnych wrażeń praktykanci wrócili do domów, bogatsi o doświadczenia, które na długo zostaną w ich pamięci i o receptury, które zaprezentują swoim rodzinom i uczniom w szkole. Gdy po powrocie do Polski zadaliśmy im pytanie, za czym tęsknili najbardziej, odpowiedzieli: za rosołem i schabowym.

Zapraszamy do prześledzenia relacji z naszego pobytu na stronie szkoły i na portalu społecznościowym facebook.

Info ZSEiT: Aneta Wołosz

 

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski