W dniu 14 czerwca br. w hali sportowej Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego
w Elblągu odbyły się trzy połączone imprezy, tj.: obchody Jubileuszu 90 urodzin Pani Heleny Pilejczyk, podsumowanie 20-letniej działalności Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego w zakresie szerzenia idei olimpijskiej oraz uroczyste otwarcie Mistrzostw Wojska Polskiego w Judo.

Powiat Elbląski reprezentowała Przewodnicząca Rady Powiatu w Elblągu – Pani Genowefa Kwoczek oraz w imieniu Starosty Elbląskiego Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu – Pani Wioletta Janas. W uroczystości wzięli udział m.in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski – Pan Artur Henryk Chojecki, Prezydent Miasta Elbląga – Pan Witold Wróblewski oraz liczni olimpijczycy.

Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego przy akompaniamencie orkiestry wojskowej. Następnie Pan Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wręczył Pani Helenie Pilejczyk medal 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego za godnie reprezentowanie Polski w zawodach sportowych. Przewodnicząca Rady Powiatu w Elblągu wraz z Naczelnikiem Wydziału PEKS wręczyły jubilatce kwiaty, pamiątkowy album oraz list gratulacyjny.

Pani Helena jest znaną łyżwiarką szybką, która ustanowiła 48 rekordów Polski oraz zdobyła 37 tytułów mistrzyni Polski na dystansie 500, 1000, 1500, 3000 metrów oraz w wieloboju i sztafecie. Szczególne uznanie budzi zdobycie przez nią brązowego medalu na igrzyskach w Squaw Valley w 1960 r. oraz tzw. małego wicemistrzostwa świata z Östersund w 1960 r.
Jej praca pedagogiczna oraz trenerska w elbląskiej Olimpii oraz CWEKS Orzeł przyczyniła się do sukcesów wielu znakomitych zawodników, którzy idąc w jej ślady ustanawiali kolejne rekordy i zdobywali medale.

Elbląski Szkolny Związek Sportowy otrzymał srebrny medal za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego. Medal wręczono na ręce przewodniczącego ESZS – Pana Janusza Pająka. Pan przewodniczący otrzymał także list gratulacyjny od Starosty Elbląskiego i Przewodniczącej Rady Powiatu. Przez ponad dwadzieścia lat ESZS zorganizował 82 imprezy międzynarodowe i ogólnopolskie z udziałem ponad 44 tys. uczestników, w tym 38 medalistów igrzysk olimpijskich.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za zasługi dla sportu przyznał złotą odznakę Ryszardowi Białkowskiemu, srebrne: Magdalenie Kołackiej, Jackowi Licznerskiemu,a brązowe: Beacie Kukowskiej, Andrzejowi Jewniewiczowi oraz Piotrowi Borysewiczowi – mieszkańcowi Powiatu Elbląskiego. Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego sześć osób zostało odznaczonych złotymi medalami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, mianowicie: Ryszard Białkowski, Zbigniew Grajkowski, Czesław Nagy, Zdzisław Petrycki, Jerzy Ringwelski i Marek Wnuk. Srebrne medale otrzymali: Andrzej Jewniewicz, Hieronim Kozakiewicz, Marian Matuszczak – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, Leszek Wilk, płk Piotr Pankowski, płk Andrzej Duda, Mariusz Bachanek oraz zasłużony w rozwoju sportu szkolnego gen. dywizji Marek Sokołowski.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się uroczyste otwarcie Mistrzostw Wojska Polskiego w Judo, zorganizowane przez 16. Państwową Dywizję Zmechanizowaną. Do dnia 16 czerwca, w ciągu trzech dni, w zawodach indywidualnych oraz drużynowych wystąpi 140 judoczek i judoków z jednostek wojskowych z całej Polski.

Info: Wydział PEKS