Pierwsze obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach odbędą się 18 stycznia 2021 r. w Działdowie.

W okresie II wojny światowej funkcjonował tu obóz niemiecki, o różnym charakterze: jako obóz jeniecki, wychowawczy, przejściowy, obóz pracy, a także jako utajony obóz zagłady. W 1945 r. funkcjonował zaś jako sowiecki Obóz Nakazowo-Rozdzielczy NKWD.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego w Uchwale Nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 roku w sprawie corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956, w tym w formie honorowania Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach zaproponował, aby 18 stycznia był obchodzony w regionie jako Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Szczególnie w tym właśnie dniu oddajmy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, obywatelom Polski i innych państw, którzy w naszym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów. Tu zostali zamordowani, trwale okaleczeni fizycznie i psychicznie, osadzeni w obozach i więzieniach, zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania, a także stąd i tu byli deportowani.

Wszystkim tym ludziom winni jesteśmy pamięć. Jesteśmy również zobowiązani do odkrywania i upowszechniania wiedzy o wydarzeniach tamtych tragicznych dla wielu osób, rodzin i społeczności czasów, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła.

Organizatorami uroczystości są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo.

>>> Uchwała sejmiku województwa z 26 maja 2020 roku

PROGRAM OBCHODÓW: 18 STYCZNIA – DZIAŁDOWO

godz. 10:15 – Hymn państwowy. Złożenie wieńców pod pomnikiem Ofiar obozu koncentracyjnego KL Soldau (przy skrzyżowaniu ulic Chopina i Grunwaldzkiej).

godz. 10:45 – Przejazd do kościoła Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Jana Matejki 59).

godz. 11:00 – Msza święta z homilią nawiązującą do Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. Wystąpienia okolicznościowe.

godz. 12:30 – Hymn państwowy. Złożenie wiązanek pod tablicami znajdującymi się na dziedzińcu kościoła, upamiętniającymi Ofiary obozów w Działdowie oraz Błogosławionych Męczenników (abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego).

godz. 13:00 – Zakończenie uroczystości.

info: warmia.mazury.pl/