Przejdź do treści.

Menu

Matura do zdania to trudne wyzwanie. W tym roku będzie inna, tylko egzaminy pisemne i nie w maju a w czerwcu. Nikt przed Tobą nie zdawał egzaminu w takiej formie i w tak trudnej sytuacji, jaką jest sytuacja obecnej pandemii. Czyli czeka ciebie dużo stresujących sytuacji. Strach nas paraliżuje przed egzaminem, któż tego nie zna ? Kto nie odczuwał lęku przed egzaminem?             

Tak zwany egzamin dojrzałości to dla wielu uczniów bardzo ważny moment i sprawdzian, który może być przyczyną stresu egzaminacyjnego. Stres to fizjologiczna reakcja organizmu na sytuację, która zagraża naszemu dobrostanowi i zostaje przez nas uznana za trudną. Różne bodźce stresują różnych ludzi. Objawia się najczęściej pojawieniem się trudnych emocji. Doświadczamy niepokoju, strachu, złości, a nawet gniewu. Jednocześnie o stresie daje nam znać ciało. Pojawiają sygnały: pocą się dłonie, mamy „miękkie” nogi, skurcze żołądka – to tylko niektóre przykłady somatycznych objawów stresu. 

Ze stresem egzaminacyjnym, dotyczącym egzaminu maturalnego można sobie poradzić. Nie zawsze jest to proste, ale istnieją sposoby i narzędzia, które umożliwiają opanowanie trudnych emocji i obniżenie napięcia. Warto to robić, ponieważ zbyt wysoki poziom stresu wpływa negatywnie na tak zwane „wykonanie”, a więc na to, jak uczeń poradzi sobie z egzaminami i jakie wyniki osiągnie.                                                                                     

Warto pamiętać o tym, że jako rodzice, nauczyciele czy przyjaciele maturzystów nie powinniśmy bagatelizować tego, że uczeń denerwuje się i stresuje przed egzaminami.  Warto, abyśmy wspierali i zachęcali do rozmowy zestresowanego maturzystę. Sam uczeń także może jednak zrobić wiele, aby poradzić sobie ze stresem maturalnym.

Oto proste i skuteczne sposoby i porady:

Uwierz w siebie!

            Pierwszą osobą, która powinna w Ciebie uwierzyć w każdej sytuacji, jesteś Ty sam. Stres bierze się głównie z braku poczucia własnej wartości. Naładuj swój mózg pozytywnymi uczuciami.   Powtarzaj ,, Na pewno ten egzamin zdam, dużo się uczyłem i jestem pewny swojej wiedzy”.

Bądź przygotowany!

            Dobre przygotowanie pomaga zmniejszyć stres nawet o połowę. Nie odkładaj więc nauki do ważnego egzaminu na ostatnią chwilę.

  • przygotuj przestrzeń do nauki, usuń z biurka wszelkie dystraktory, które rozpraszają uwagę, odłóż telefon, wywietrz pokój,
  • przygotuj sobie coś do jedzenia i pij dużo wody,
  • rób notatki, regularnie i często powtarzaj materiał, a nie będziesz martwić się o to, że coś Cię może zaskoczyć. Dobrze przygotowany będziesz pewny siebie i swoich możliwości,
  • wyznacz sobie cel nauki,
  • warto się skoncentrować na tym, w jaki sposób najlepiej wykorzystać swoją wiedzę. To właśnie na to, co wiesz i jak z tego skorzystasz masz wpływ.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Ucz się z głową!

            Wiadomo, że człowiek jest w stanie w pełni skoncentrować się na wykonywaniu jednego zadania przez 30 do 45 minut:

  • podczas nauki warto robić przerwy (właśnie co około 45 minut),
  • w przerwie staraj się poruszać i zaangażować się w coś zupełnie niezwiązanego z nauką,
  • daj sobie także czas na przyjemności, szczególnie w ostatnich dniach przed egzaminem.

                   Korzystaj z technik relaksacyjnych! Oddychaj!

  • warto nauczyć się technik relaksacyjnych, które prowadzą do głębokiego rozluźnienia i wyciszenia oraz innymi ćwiczeń oddechowych (treningi relaksacyjne Jacobsona i Schultza),
  • słuchaj muzyki relaksacyjnej ,która redukuje lęk, obawy, stwórz swoją playlistę,
  • ważna jest też umiejętność używania wyobraźni i stosowania wizualizacji, wyobraź sobie siebie w relaksującej dla ciebie sytuacji np. plażę i szum morza albo góry, łąkę czy las …

Zadbaj o swoje ciało !

Podczas ostatnich dni uczenia się i powtórek, ale także w dniu egzaminu pamiętaj o tym, aby się dobrze odżywiać, nawadniać organizm, wysypiać się i podejmować (nawet w lekkiej formie) aktywność fizyczną. Ciało i umysł są ze sobą ściśle związane i tylko sprawnie funkcjonujący organizm pozwoli ci na wykorzystanie maksimum wiedzy.

Wysypiaj się !

  • sen jest naprawdę bardzo ważny, organizm odpoczywa, regeneruje się, oczyszcza  z negatywnych myśli i zbiera siły na kolejny dzień,
  • zdrowy sen powinien trwać minimum 8 godzin. Najlepiej kłaść się spać przed północą, taki sen jest bardziej efektywny i relaksujący,
  • spróbuj o godzinie dziesiątej powoli zacząć się wyciszać; wyłącz telefon, laptopa, odłóż książkę i znajdź chwilę tylko dla siebie i na całkowite wyciszenie,
  • może Ci w tym pomóc ciepła ziołowa herbata lub gorące kakao, spokojna, relaksacyjna muzyka,
  • przed snem staraj się nie myśleć o niczym negatywnym ani stresującym. Nauka do późnych godzin to też nie najlepszy pomysł – zmęczony mózg to niemyślący mózg.

Rozmawiaj z przyjaciółmi i osobami znaczącymi dla Ciebie !

  • spisz wszystkie swoje obawy związane z egzaminem,
  • zrób listę i pokaż ją zaufanej osobie (rodzicowi, nauczycielowi, przyjacielowi). Spróbuj porozmawiać o nich z tą osobą. Być może rozwieje część twoich wątpliwości,
  • rozmowa oznacza także wsparcie drugiej strony, a to nieoceniony zasób w radzeniu sobie z napięciem i trudnymi emocjami.

Znajdź czas na hobby !

  • rozładowaniu stresu, sprzyja oderwanie myśli od nękających nas spraw,
  • nie zapominaj więc o tym, co sprawia Ci radość i zawsze znajduj na to codziennie, przynajmniej pół godziny czasu.

Powodzenia !

Opracowanie: pedagog PPP w Pasłęku

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski