7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. W tym trudnym czasie szczególnie musimy pamiętać o naszych bohaterach — medykach, którzy każdego dnia walczą o to, abyśmy mogli wrócić do normalności. To właśnie dzisiaj Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczyna inicjatywę społeczno-edukacyjną #NiezapominajkaDlaMedyka zainicjowaną przez Chorągiew Mazowiecką ZHP.

Chcemy tym samym pokazać, jak bardzo jesteśmy wdzięczni pracownikom ochrony zdrowia za ich heroiczny wysiłek. Symbolem inicjatywy jest kwiat niezapominajki, którego obecność w przestrzeni publicznej w czasie epidemii będzie przypominała o towarzyszących akcji haśle „Szacunek-Wdzięczność-Pamięć”.

Ideą akcji, która przypada na trudny czas światowej pandemii, jest publiczne wyrażenie SZACUNKU i WDZIĘCZNOŚCI ratownikom medycznym, pielęgniarkom, lekarzom, farmaceutom, diagnostom, laborantom, salowym, ale też personelowi administracyjnemu – wszystkim pracownikom placówek ochrony zdrowia za ich trudną i niebezpieczną pracę oraz PAMIĘCI o obowiązujących zasadach higieny, chroniących przed zakażeniem koronawirusem.

Zwłaszcza teraz niezwykle ważne jest pokazywanie, że doceniamy służbę pracowników ochrony zdrowia, że jesteśmy wdzięczni za to, co robią. Każdy z nich jest Bohaterem. Pokażmy, że doceniamy ich pracę i codzienną odwagę, że o nich pamiętamy. Wiem, że wielu z was na co dzień to robi włączając się w różne akcje wspierania medyków. Dziś zróbmy to wszyscy tak, jak możemy – symbolicznie. Przypnijmy niezapominajkę do naszych ubrań i pokażmy naszą wdzięczność i nasze wsparcie – mówi naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad

Jak włączyć się w akcję? To bardzo proste! Zróbmy to #razemalezdalnie

1. Wystarczy wykonać z dostępnych materiałów kwiat niezapominajki. Pomysły, instrukcje i inspiracje można znaleźć na stronie niezapominajkadlamedyka.pl
  2. Zdjęcie z wykonaną niezapominajką oznaczamy hasztagiem: #NiezapominajkaDlaMedyka i umieszczamy w mediach społecznościowych
  3. Przypnijmy niezapominajkę do ubrania i pokażmy, że jesteśmy z pracownikami służby zdrowia w ty, trudnym czasie

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. ZHP dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów – wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Ponad 110 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności i zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu.

hm. Dorota Limontas- rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP
promocja@wm.zhp.pl, tel. 698 820 002