15 października uczniowie klas I i II technikum w zawodzie technik reklamy Zespołu Szkół w Pasłęku uczestniczyli w warsztatach plenerowych, wykonując mural techniką malowania ręcznego pod czujnym okiem nauczycielek przedmiotów zawodowych Edyty Fogiel-Czurakowskiej i Doroty Dragan.

Murale jako wielkoformatowa grafika ścienna są jednym z nośników reklamy zewnętrznej. Znane już w okresie PRL-u dzisiaj znowu wracają do łask upiększając szare ściany miejskich budynków oraz promując idee, akcje charytatywne, produkty lub konkretne firmy.

Jedną z takich ścian na potrzeby warsztatów udostępnił pan Sebastian na terenie starego zakładu mebli „Furnel” przy ul. Piławskiej w Elblągu, w miejscu spotkań fanów amerykańskiej motoryzacji, a w związku z tym mural nawiązuje do fascynacji pojazdami amerykańskimi – ich pięknem, mocą i ponadczasowością. Uczniowie przez 6 godzin tworzyli projekt na ścianie. Wymazani farbami poczuli się jak prawdziwi artyści.

Warsztaty miały na celu zdobycie umiejętności praktycznych takich jak: mieszanie kolorów podstawowych do uzyskania pochodnych, zastosowanie proporcji w mieszaniu farb, robienie przejść w tonacji koloru, cieniowanie i rozświetlanie obrazu, dobór pędzli do malowanego elementu i powierzchni. Okazało się, że malowanie wcale nie jest łatwe, ale każdy znalazł czynność odpowiadającą swoim predyspozycjom. Uczniowie mieli też niespodziankę w postaci pizzy i napojów zafundowanych przez p. Sebastiana oraz mogli obejrzeć jego skarby, czyli Old American Cars.

Nie da się ukryć, że warsztaty w warunkach realistycznych to najlepsza lekcja i atrakcja dla wszystkich uczniów, którzy z utęsknieniem czekają na ciąg dalszy.

E. Fogiel-Czurakowska i D. Dragan