Hasło „centrum” można interpretować na wiele sposobów, biorąc pod uwagę warstwę tematyczną lub ikonograficzną obrazu. Jaki motyw zasługuje na to, by być w centrum uwagi artysty? Jeśli istnieje centrum to, czy należy rozpatrywać je w kategoriach terytorialnych, czy bardziej symbolicznych? Obecność głównego punktu siłą rzeczy wyznacza również obszary peryferyjne, oddalone, pominięte, odległe. Gdzie one są? Co znajduje się poza centrum? Pojęcie stosowane w matematyce, naukach społecznych, geografii oraz używane intuicyjnie, w życiu codziennym, daje wiele możliwości interpretacyjnych.

Te możliwości pokazała młodzież uczestnicząca w II Biennale Inspiracji „Centrum” organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie przy współorganizacji Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym oraz Stowarzyszenia TalentArt. Z 16 szkół z terenu całego kraju wpłynęło niemal 200 prac wykonanych w różnorodnych technikach malarskich. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Elbląski Maciej Romanowski.

Jury w składzie: prof. Maria Targońska – Akademia Sztuk Pięknych Gdańsk, prof. Maciej Świeszewski – Akademia Sztuk Pięknych Gdańsk, prof. Tomasz Milanowski – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie przyznało Nagrodę GRAND PRIX Michałowi Widerskiemu z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu.

Pozostałe Nagrody to:

I MIEJSCE Ex aequo: Wiktoria Łopatto z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym oraz Kateryna Iermolaieva z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym;

II MIEJSCE: Małgorzata Szymańska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu;

III MIEJSCE: Paulina Dziąba z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

Jury przyznało również WYRÓŻNIENIA RÓWNORZĘDNE dla:

Julii Tłuczek – lat 17 z Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie,

Małgorzaty Walesiuk z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu,

Pauliny Kaszowskiej z Zespółu Szkół Plastycznych w Krakowie, Aleksandry Żmudy z Zespołu Szkół Plastycznych w Krakowie, Konrada Pokrywki z Zespołu Szkół Plastycznych w Krakowie oraz Aleksandrze Sowińskiej z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

Uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział w konkursie. Laureatom składamy gratulacje. Podsumowaniem i zwieńczeniem konkursu będzie wystawa nagrodzonych prac w siedzibie Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Wernisaż odbędzie się 14 listopada 2019 r. o godz.16.00 Już teraz serdecznie zapraszamy!

Komisarz konkursu - Kinga Kosacz-Drozdek

Konkurs pod Patronatem Starosty Elbląskiego. Zadanie dofinansowano ze środków Zarządu Powiatu w Elblągu.