Przejdź do treści.

Menu

W dniach od 3 do 6 października grupa dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Samodzielne Mieszkanie” i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Zakątek” miały przyjemność zwiedzić zabytkowe miasto Kraków. A wszystko za sprawą Fundacji ERBUD Wspólne Wyzwania z Warszawy, z którą placówki współpracują od ponad roku.

W ramach wspomnianej współpracy Fundacja prowadzi projekt Recepta Na Sukces. Celem programu jest wzbudzenie i zwiększenie motywacji, zaangażowania i wytrwałości w stawianiu sobie celów osobistych przez naszą młodzież. Ważne, że odbiorcami szkoleń są również wychowawcy. Oprócz aspektu szkoleniowego wychowankowie mogli podziwiać zabytki Krakowa.

Spacerowali rynkiem Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennym od lat symbolem Krakowa jest Kościół Mariacki, który zachwycił dzieciaki swoimi misternymi zdobieniami. Podziwiając pomnika Adama Mickiewicza, wysłuchały słynnego hejnału z Kościoła Mariackiego. W renesansowych Sukiennicach można było obejrzeć pięknie wykonane ozdoby i zakupić pamiątki dla bliskich. Spacerowały również szlakiem Wyspiańskiego, trasa ta obejmowała: ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem, Kościół św. Franciszka, Kościół Na Skałce, rynek Starego Miasta, Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki i Wawel. Zwiedziły Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Znajduje się tam wyjątkowa kolekcja dzieł wybitnych polskich artystów takich jak Jan Matejko, Henryk Siemiradzki czy Józef Chełmoński.

Ciekawą atrakcją była wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas wycieczki trasą turystyczną dzieci podziwiały wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia, a także ślady prac górniczych. Rynek podziemny pod powierzchnią rynku pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim, na głębokości kilku metrów kryje prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Spacerując podziemnym szlakiem turystycznym śladem europejskiej tożsamości Krakowa, dzieci mogły poczuć atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku. W tej podróży w czasie wyobraźnię wspierają m.in. odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, wydobyte podczas wykopalisk przedmioty czy rekonstrukcje rzemieślniczych warsztatów.

Jednak aspekt szkoleniowy był tu niezmiernie ważny. Dzieciaki miały zajęcia warsztatowe z psychologiem z zakresu budzenia w sobie motywacji do działania, wzmocnienia wiary w swoje możliwości. Dlatego też zwiedzając Kraków realizowały stawiane im zadania. Miks pracy terapeutycznej polegał na przekuwaniu podanej dawki teorii na działania praktyczne zgodnie z nazwą warsztatu „nie(co) kreatywni”.

Intensywność tych dni, zdaniem wychowanków, nie przełożyła się na ich zmęczenie, ale na chęć działania i walki o siebie.

Serdeczne podziękowania dla Ewy i Agnieszki, które zadbały o mądrość i komfort szkolenia.

Anna Łukawska-Czyżów

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski