Przejdź do treści.

Menu

W dniach 12 - 20 sierpnia br. delegacja Aniołowa wraz z partnerami przebywała we Francji. Wizyta odbyła się w ramach zadania publicznego „Aktywni we wspólnej Europie”, które patronatem honorowym objął Starosta Elbląski i Burmistrz Pasłęka.

Inicjatywa wpisuje się w zapisy umowy partnerskiej „ANIOTHELO” podpisanej w 2013 roku. Polega na zacieśnianiu więzi między społecznościami na dwóch krańcach Europy i na wymianie doświadczeń na wszelkich płaszczyznach działalności. Służy promocji obu regionów pod względem kulturowym, turystycznym i gospodarczym. Partnerstwo rozszerza zasięg zarówno po stronie polskiej jak i we Francji. Zrodziło się z potrzeby serca zwykłych ludzi, którzy chcą być aktywni i dążą do zmian na lepsze. Mobilizuje do aktywności i dobrze służy wymianie doświadczeń. Buduje poczucie dumy z miejsca zamieszkania.

W ramach przygotowań zorganizowany był konkurs plastyczny na temat Unii Europejskiej. Nagrodą za najciekawszą ulotkę był wyjazd do Francji. Uczniowie SP Nr 2 w Pasłęku nauczyli się gry hymnu UE, który zademonstrowali w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Przed wyjazdem partnerzy uczyli się polskiego tańca narodowego – poloneza. Zaplanowali i przygotowali stroje oraz zestaw pamiątek, wyrobów i artykułów do przekazania na wyjeździe. Dzieci z teatru ognia „Angels in the fire” wytrwale ćwiczyły układy tańca z ogniem. Grupa przetestowała swoją gotowość w czasie Zlotu Miłośników Aniołów w Aniołowie. Przed wyjazdem wyjeżdżający zakisili ogórki, przygotowali niebiański smalec i upiekli własny chleb. Ułożyli scenariusz prezentacji w Brukseli i podczas dnia polskiego w Saint Thelo.

W partnerskiej wiosce czekali na nas jak na najważniejszych gości. Wszyscy ulokowani zostali w rodzinach. Program pobytu zapełniony od rana do późnych godzin nocnych. Przez cały czas towarzyszyli delegacji mieszkańcy Saint Thelo, Uzel i innych, merowie odwiedzanych miejscowości, radni departamentu Cotes’d Armor, politycy, media. Ukazało się kilka artykułów na ten temat. W każdym miejscu traktowano delegację jak VIP i z uwagą przyglądano się naszym strojom, słuchano śpiewu i muzyki granej na żywo. Ważnym akcentem pobytu było odsłonięcie rzeźby madame Boule, którą wykonali polscy rzeźbiarze podczas poprzedniego pobytu w Saint Thelo. Rzeźba stanęła w miejscu rozgrywek tej dyscypliny sportowej.

Był czas na oczyszczenie duszy, bo w dniu 15 sierpnia uczestniczyliśmy w odpuście-przebaczeniu w Querrien. Duża uroczystość religijna z udziałem biskupa i wielu księży zakończyła się śpiewem po polsku i odegraniem „Ave Maryja” na skrzypcach przez naszą uczestniczkę. Następnie były rozmowy z biskupem i przekazanie koronkowego anioła z Aniołowa. Dużym przeżyciem była wizyta w domu spokojnej starości, gdzie prowadziliśmy animacje dla osiemdziesięciolatków. Podopiecznych poczęstowaliśmy słodyczami z Polski. Kierownictwo tej placówki interesowało się polityką naszych władz wobec seniorów w Polsce.

Dzień polski był też nie lada wyzwaniem dla naszej grupy. Pięknie nakryty stół zastawiony polskimi wędlinami, ogórkiem małosolnym, chlebem z naszej mąki z dodatkiem siemienia i soli bretońskiej. Zewsząd unosił się zapach świeżo upieczonych anielskich ruchańców. Wokół biało czerwone akcenty naszych strojów i przyśpiewki oraz taniec poloneza, które nadawały klimatu całemu spotkaniu. Kto potrzebował popić co nieco, miał dostęp do czarcich napojów. Chętnych do świętowania nie brakowało. Tym bardziej, że smerfy z Zalesia prowadziły zabawy dla dzieci. Cyganeczki z Rzecznej zadbały o wystawienie ręcznie wykonanych wyrobów. Przedstawicielki z Weklic i Myślęcina uwijały się między stolikami i zabawiały towarzystwo uśmiechami i częstowaniem. Pasłęczanie w paradnych strojach przyciągali nieprzekonanych. Przedstawiciele z Przezmarku oblegani byli podczas gry na instrumentach, a szczególnie kiedy dołączył do duetu muzyk grający na dudach.   Na zakończenie wieczoru międzynarodowy teatr ognia „Angels in the fire” zaprezentował niezwykły spektakl. Dzieci z Aniołowa i Saint Thelo pokazały zręczność w tańcu z ogniem. Najmłodsi wykorzystali pojki ledowe a starsza grupa pokazała odwagę w opanowaniu języków ognia. Występ pozostawił na długo oglądających w zachwycie. Dzieci francuskie będą doskonalić swoje umiejętności i aktywność by, wzorem dzieci Aniołowa, włączyć się w rozwój i promocję Saint Thelo.

Następnego dnia był wieczór towarzyski z małżami i innymi owocami morza. Zachwycała świeżość produktów i sposób przyrządzenia. Niejedni są już przekonani do spożywania tych przysmaków. Podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych przez znanych kucharzy bretońskich uczyliśmy się przyrządzania krepów i galetów oraz pysznych tart z różnym nadzieniem. Za rok, w Aniołowie, będą poznawać tajniki przyrządzania naszych specjałów.

Prowadzono także poważne rozmowy dwóch Lokalnych Grup Działania, ze Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski i GAL Bretońska, który pracują nad projektem współpracy. Mamy nadzieję, że niedługo zostaną podpisane ustalenia.

Podczas pobytu w partnerskiej wiosce dało się zauważyć zmiany, które dotyczą powstania „Domu Kowala”. W miejscu dotychczasowej ruiny utworzono ekspozycję, która przyciąga ludzi z zewnątrz, miejsce pracy i warsztaty do doskonalenia młodych w sztuce kowalstwa. Jest to przykład na niwelowanie ucieczki osób ze wsi. Kolejnym pomysłem jest warsztat wikliniarski, który powstał w nieużytkowym pomieszczeniu. Powstają tu wyroby dekoracyjne i użytkowe a właściciel posesji, samouk, nie musi wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy. Wyroby cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących.

Dużo było wyjazdów: do średniowiecznego miasteczka Dinan, nad brzeg oceanu, na krajowy festiwal kultury bretońskiej St Loup w Guingamp. Podziwialiśmy stroje, muzykę i taniec bretoński na najwyższym poziomie. Obserwowaliśmy sposób organizacji imprezy, w tym bezgotówkowe rozliczenie stoisk oraz pod względem bezpieczeństwa osób i mienia. Zawsze zabieraliśmy nasze flagi, materiały promocyjne, stroje by zwracać uwagę Bretończyków na grupę z Polski.

Na zakończenie zorganizowano spotkanie podsumowujące, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów po stronie polskiej jak i francuskiej. Podziękowaliśmy za serdeczność i przyjęcie nas w domach rodzinnych. Każdy uczestnik spotkania wyraził swoją opinię i uwagi co dalszej współpracy. Delegacja „Aniothelo” zaproszona jest do rewizyty w Aniołowie w lipcu 2020 roku. Wiadomo już, że będzie uczestniczyć w XVI Zlocie Miłośników Aniołów

Przedsięwzięcie zostało docenione przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Gminę Pasłęk, które je dofinansowały. Ponadto wsparcia udzielił Zarząd Powiatu Elbląskiego, Gmina Milejewo i Gmina Elbląg oraz Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu a także Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Pasłęku. Inicjatywę zasilili Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy zs. w Pasłęku, Ubezpieczenia Perfect Stanisław Jasina, Hurtownia Paliw Grzegorz Lisowski, Lecznica Weterynaryjna Marian Oskroba, Sklep Mięsny Ryszard Pilewicz, Apteka Werbena –Ewa Ferek.

Patronatu medialnego udzielił Głos Pasłęka.

Halina Cieśla, koordynator projektu

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski