W dniach 12-20 sierpnia br. delegacja - dorosłych i dzieci z Aniołowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu, przedstawiciele z Rzecznej, Członkowie Zespołu Folklorystycznego „Pasłęczanie”, Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wł. Broniewskiego w Pasłęku oraz aktywni z Zalesia, gm. Milejewo, a także Weklic, Myślęcina i Przezmarka w gminie Elbląg - wyjedzie do Bretanii.

W zaprzyjaźnionym merostwie Saint Thelo będzie prowadzić warsztaty i pokazy. Wyjeżdżający zaprezentują aktywność w tworzeniu pamiątek, poprowadzą warsztaty poloneza, zaprezentują fragment „Pana Tadeusza”. Będą uczestniczyć w święcie kościelnym. Zaproszą do degustacji polskich lokalnych specjałów, pierników pasłęckich i czarcich napojów. Wszystko odbywać się będzie przy śpiewie, tańcu i przy akompaniamencie muzyki na żywo.

Młodzi z teatru ognia „Angels in the fire”, spędzą aktywnie czas z rówieśnikami francuskimi. Wioska Smerfów poprowadzi zabawy, Wioska miłośników koni zaprezentuje pomysły na swoją tematyczność, wioska Gotów zaprosi do odwiedzenia średniowiecznej osady. Będzie czas na wymianę doświadczeń w aktywnościach na szlakach turystycznych, na rozmowy o życiu kobiet w obu krajach oraz na zapoznanie sytuacji osób w domu seniora.

Po drodze delegacja odwiedzi Brukselę, gdzie w siedzibie Komisji Europejskiej zaprezentuje działania związane z 15-leciem przystąpienia Polski do Wspólnoty.

Działania objęli patronatem honorowym Starosta Elbląski i Burmistrz Pasłęka. Patronatu medialnego udzielił Głos Pasłęka.

Zadanie współfinansowane jest przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Gminę Pasłęk. Wsparcia udzielają Zarząd Powiatu Elbląskiego, Gmina Milejewo i Gmina Elbląg a także Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie oraz firmy: Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy, Stanisław Jasina-Ubezpieczenia Perfect, Sklep Mięsny Ryszard Pielewicz, Ewa Ferek - Apteka Verbena, Cukiernia Hildebrandt i Marian Oskroba - Lecznica wet.

Halina Cieśla