W dniu 15 października 2010 r. Szpital w Pasłęku obchodził 150-lecie swojego istnienia. W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni obecni i byli pracownicy szpitala oraz zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej na dziedzińcu szpitala, którego dokonali: Przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu Ryszard Zagalski, Wicestarosta Elbląski Maciej Romanowski, Przewodniczący Rady Miasta Pasłęka Stanisław Paździor oraz Burmistrz Miasta Pasłęka Wiesław Śniecikowski. Uroczystość była kontynuowana w Pasłęckim Ośrodku Kultury.

Lech Słodownik, historyk i badacz dziejów regionu, zapoznał zebranych z historią szpitala. Przypomniał, że dzięki aktywnej działalności prezesa Pruskiego Stowarzyszenia Joannitów i ówczesnego starosty pasłęckiego podjęto starania budowy szpitala, który oddano uroczyście do użytku 15 października 1860 r. Na początku swego istnienia szpital dysponował 40 łóżkami. Pierwsza przebudowa miała miejsce w 1903 r., gdzie przede wszystkim uruchomiono centralne ogrzewanie, zmodernizowano salę operacyjną i uruchomiono system wentylacji, a liczbę łóżek zwiększono o 60. W 1911 r. szpital uzyskał elektryczne oświetlenie. Następna modernizacja sali operacyjnej miała miejsce w 1923 r. W czasie drugiej wojny światowej leczył rannych żołnierzy, a także obsługiwał dużą ilość ciężarnych kobiet z Berlina. Przez całe swoje 150 lecie nie zmienił swojego przeznaczenia i służył leczeniu chorych.

Prezes Teresa Cierachowska, w swoim wystąpieniu, przybliżyła obecną sytuację szpitala, omówiła wprowadzone od 1 stycznia 2010 r. zmiany organizacyjne. Aktualnie szpital dysponuje izbą przyjęć, 65 łóżkami w oddziałach szpitalnych, 30 łóżkami opieki długoterminowej, działem diagnostycznym, działem farmacji szpitalnej oraz ambulatoryjną opieką specjalistyczną. Wspominała dyrektorów i pracowników, którzy w jego powojennej działalności odegrali znaczącą rolę. Przypomniała hasło przewodnie Szpitala w Pasłęku: „Najwyższą wartością jest człowiek”.

Zaproszeni goście, w tym m.in. Przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu Ryszard Zagalski, Wicestarosta Elbląski Maciej Romanowski, Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, Przewodniczący Rady Miasta Pasłęka Stanisław Paździor, Senator RP Sławomir Sadowski, Wójt Gminy Rychliki, Wójt Gminy Godkowo i wiele innych osób, gorąco dziękowało pracownikom szpitala za ich trud i ciężką pracę na rzecz ratowania zdrowia i życia mieszkańcom Pasłęka i okolicznych gmin.

Zasłużeni pracownicy szpitala otrzymali pamiątkowe statuetki.

Na zakończenie uroczystości Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprezentował program artystyczny, na który złożyły się występy taneczne zespołów i, dodatkowo z uwagi na obchody roku chopinowskiego, koncert składający się z kilku utworów Chopina.

Z okazji jubileuszu Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w Pasłęku wydał ulotkę prezentującą aktualny zakres swojej działalności.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: 150 lat działalności Szpitala w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: 150 lat działalności Szpitala w Pasłęku