Przejdź do treści.

Menu

Podczas IX sesji Rady Powiatu w Elblągu w dniu 28 czerwca poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji powiatowego konkursu „Wieś z inicjatywą”. Przebieg konkursu oraz zgłoszone inicjatywy omówiła naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Wioletta Janas. W imieniu nagrodzonych i wyróżnionych głos zabrali wójt gminy Godkowo Andrzej Bondaruk i wójt gminy Markusy Dorota Wasik, którzy podziękowali władzom powiatu za wspieranie lokalnych inicjatyw.

Korzystając z okazji, przewodnicząca Rady Powiatu Genowefa Kwoczek i starosta Maciej Romanowski pogratulowali Dorocie Wasik zdobycia nagrody „Wójt Roku 2019” oraz nagrody „Orły Polskiego Samorządu – 30-lecie Wolności RP”, którą zdobyła gmina Markusy.

Podziękowania otrzymała również Gabriela Effenberg, emerytowana naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu, która była pomysłodawczynią konkursu „Wieś z inicjatywą” i jego wieloletnią realizatorką.

W lutym 2019 r. Starosta Elbląski już po raz dziewiąty ogłosił konkurs „Wieś z inicjatywą”. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej aktywnych wsi, które w 2018 r. dzięki własnej, społecznej pracy mieszkańców wiele zmieniły w swoich miejscowościach.

Do konkursu w roku bieżącym przystąpiło 21 sołectw zgłoszonych przez sołtysów wspólnie z organizacjami pozarządowymi działającymi w tych miejscowościach. Z gminy Młynary do konkursu zgłosiły się wsie: Karszewo, Sąpy i Nowe Monasterzysko; z gminy Elbląg: Myślęcin i Kazimierzowo; z gminy Pasłęk: Rzeczna; z gminy Rychliki: Kwietniewo i Jelonki; z gminy Tolkmicko: Pogrodzie; z gminy Markusy: Żurawiec, Krzewsk i Brudzędy – Stare Dolno; z gminy Milejewo: Zalesie, Pomorska Wieś, Ogrodniki, Huta Żuławska i Piastowo oraz z gminy Godkowo: Grądki, Podągi, Dobry i Godkowo.

Komisja konkursowa dokonała wizytacji terenowej wszystkich miejscowości i wytypowała wsie, których inicjatywy miały szczególnie znaczenie dla lokalnej społeczności i w dużej mierze przyczyniły się do zmiany wizerunku miejscowości, pobudzenia aktywności, gotowości do realizacji kolejnych pomysłów oraz troski o dobro wspólne.

Łącznie od 2011 r., tj. od chwili ogłoszenia konkursu „Wieś z inicjatywą”, stanęło do rywalizacji 57 miejscowości tj. 33 % wszystkich wsi sołeckich w powiecie elbląskim. Niektóre wsie rywalizowały prawie każdego roku, zgłaszając swoje inicjatywy, co spowodowało, że komisja konkursowa przeprowadziła łącznie 119 wizytacji.

W 2019 r. komisja konkursowa przyznała następujące wyróżnienia i nagrody:

Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1 000 zł otrzymały:

1)        wieś Sąpy, gm. Młynary,

2)        wieś Krzewsk, gm. Markusy,

3)        wieś Huta Żuławska, gm. Milejewo,

4)        wieś Godkowo, gm. Godkowo,

5)        wieś Grądki, gm. Godkowo,

6)        wieś Dobry, gm. Godkowo,

7)        wieś Myślęcin, gm. Elbląg,

8)        wieś Karszewo, gm. Młynary,

9)        wieś Nowe Monasterzysko, gm. Młynary,

10)      wieś Pogrodzie, gm. Tolkmicko,

11)      wieś Ogrodniki, gm. Milejewo,

12)      wieś Pomorska Wieś, gm. Milejewo,

13)      wieś Kazimierzowo, gm. Elbląg,

14)      wieś Żurawiec, gm. Markusy,

15)      wieś Rzeczna, gm. Pasłęk,

16)      wieś Jelonki, gm. Rychliki,

17)      wieś Kwietniewo, gm. Rychliki,

18)      wieś Piastowo, gm. Milejewo.

Nagrody otrzymały:

III miejsce - wieś Podągi, gm. Godkowo. Nagroda 3 000 zł.

Nagroda została przyznana za realizację wielu inicjatyw w 2018 r., są to m.in. inicjatywy remontowe, społeczne i kulturalne w Podągach. W 2018 roku mieszkańcy miejscowości zadbali o estetykę miejscowości poprzez usunięcie barierek wzdłuż głównej ulicy, zastąpienie ich estetycznym żywopłotem. Ponadto mieszkańcy zagospodarowali pas zieleni znajdujący się przy drodze, pomalowali ogrodzenie dookoła placu koło świetlicy wiejskiej, odnowili przystanek autobusowy. Własną inicjatywą ułożyli chodnik prowadzący do świetlicy, wyremontowali wiatę grillową. W 2018 roku Podągi organizowały szereg imprez plenerowych: „Dni Podąg”, w której uczestniczą mieszkańcy całej gminy Godkowo, ogniska integracyjne, Dzień Seniora, Dzień Kobiet oraz spotkanie opłatkowo-wigilijne. Komisja przy wyborze dostrzegła ogromne zaangażowanie mieszkańców w estetykę miejscowości, czego efektem jest czysta i zadbana wieś.

II miejsce - wieś Zalesie, gm. Milejewo. Nagroda 5 000 zł.

Nagroda została przyznana za realizację wielu inicjatyw w 2018 r., są to m.in:

a) promocja województwa warmińsko-mazurskiego przez Wioskę Smerfów na Dożynkach Prezydenckich w Spale 2018 r.,

b) odnowienie placu zabaw dla dzieci, montaż 4 urządzeń zabawowych: domek Papy Smerfa, huśtawka Smerfetki, zestaw przestrzenny do gry w kółko – krzyżyk Smerfa Mądrali, bujak Gargamela i 3 ławki do odpoczynku. Do każdego urządzenia opracowano scenariusz, zabawy edukacyjne prowadzone przez animatorów w strojach smerfów (nauka poprzez zabawę) – rozszerzenie oferty wioski tematycznej,

c) budowa klombu w centrum wsi – zorganizowanie przestrzeni publicznej w centrum wsi poprzez urządzenie estetycznego klombu z elementami nawiązującymi do charakteru Wioski Smerfów,

d) akcja „Qurier Świętego Mikołaja” z Fundacji Przyjaciółka – dofinansowanie paczki dla dzieci uczestniczących w zajęciach na świetlicy w Zalesiu,

e) plener artystyczny w Wiosce Smerfów, tworzenie rzeźby Smerfa – organizacja wielopokoleniowego pleneru artystycznego dla mieszkańców wiosek tematycznych z terenu powiatu elbląskiego. W ramach pleneru powstały różnorodne prace artystyczne malowane akwarelą, węglem, farbą plakatową. Na warsztatach rzeźbiarskich powstała duża rzeźba Smerfa Leśnika,

f) organizacja wizyt studyjnych w Wiosce Smerfów – wizyty skierowane do dzieci w wieku 5-7 lat, polegają na warsztatach i zabawach prezentujących dziedzictwo kulturowe miejscowości,

g) wakacyjny piknik dla dzieci z gminy Milejewo,

h) Zalesie dla Niepodległej – wspólne spotkania z mieszkańcami innych wsi (Stoboje, Pomorska Wieś) – organizacja wieczoru patriotycznego, śpiewanie pieśni patriotycznych, czytanie kart historii, upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości rzez Polskę,

i) przyjęcie 35 osobowej grupy z Francji i Ukrainy w ramach projektu „Aktywni poszerzają horyzonty”.

I miejsce – sołectwo Brudzędy – Stare Dolno, gm. Markusy. Nagroda 7 000 zł

Nagroda została przyznana za realizację wielu inicjatyw w 2018 r., są to m.in:

1)        remont świetlicy wiejskiej wykonany własnym nakładem sił przez mieszkańców miejscowości w miejscu dawnej szkoły zamkniętej w 1999 r. Na wykonane prace składały się m.in.: remont dachu, wymiana okien, wymiana instalacji elektrycznej, wykonanie centralnego ogrzewania, remont kuchni, remont łazienek, remont korytarzy, remont pomieszczeń głównych, remont sali dla dzieci, usunięcie starych pieców kaflowych, budowa ścian działowych i sufitów z płyty gipsowej, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, wykonanie glazury i terakoty, wylanie posadzki, szpachlowanie ścian, montaż drzwi, montaż urządzeń sanitarnych, montaż wyposażenia kuchni. Łącznie wykonano 238 m2 płytek podłogowych, 60m2 płytek ściennych, 150 m2 tynku mozaikowego, 300 m2 płyt gipsowych.

2)        Organizacja spotkań i zabaw z dziećmi;

3)        Organizacja spotkań kulinarnych mieszkańców;

4)        Zabawy taneczne i okolicznościowe.

           

Wszystkim wsiom uczestniczącym w konkursie gratulujemy, życzymy sukcesów i pomysłów na realizację kolejnych projektów.

Warto dzielić się z innymi swoją lokalną aktywnością i pomysłami, zarażać do działań i mieć satysfakcję z efektów wspólnej pracy.

Zapraszamy wszystkie wsie powiatu elbląskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2020 roku.

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski