Pod patronatem Starosty Elbląskiego, dnia 14 czerwca br. w Hotelu Arbiter w Elblągu odbyła się, po raz pierwszy, Regionalna Konferencja Pieczy Zastępczej pod nazwą ZROZUMIEĆ, BY WSPIERAĆ. Było to kolejne wydarzenie wpisujące się w kalendarium obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny w Powiecie Elbląskim.

Konferencję otworzył v-ce Starosta Powiatu Elbląskiego, Pan Ryszard Zając a gospodarzem był Pan Leszek Czyżewski, Dyrektor Centrum Administracyjnego do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Marwicy. Organizatorami tego wydarzenia były następujące instytucje: Stowarzyszenie „Daj Nadzieję” w Marwicy, Powiat Elbląski, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Orle Gniazdo” w Marwicy, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Samodzielne Mieszkanie” w Pasłęku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu oraz Centrum Administracyjne do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Marwicy.

Zainteresowanie konferencją było duże a to za sprawą ciekawej formuły, podczas której uczestnicy mogli skorzystać zarówno z części wykładowej jak i warsztatowej, ale również z powodu niszy w obszarze konferencji. W świat zamaskowanych, często niezrozumiałych dla otoczenia ale jak niezmiernie ważnych problemów dzieci przebywających w pieczy zastępczej, wprowadzili uczestników specjaliści w tej dziedzinie dr Konrad Ambroziak z wykładem „Dżuma XXI wieku - depresja dzieci i młodzieży” oraz dr Przemysław Gąsiorek z wykładem „Odrzucenie-odbudować most do przyszłości”. Słuchacze otrzymali olbrzymią porcję wiedzy ale co ważne, zrozumienie konieczności refleksyjnego, empatycznego i głębszego widzenia dziecka przeżywającego stratę najbliższych. Ból spowodowany stratą najbliższych został porównany przez dr Gąsiorka do amputacji nogi bez znieczulenia...Takie rzeczy należy wiedzieć, czuć rozumieć pomagając dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej. Organizator zaproponował uczestnikom konferencji wybór jednego z czterech przygotowanych warsztatów:

1. Zaburzenia więzi - to nie jego wina - prowadzony mgr Dariusz Wasiński;
2. Złamane piękno - rzecz o gwałcie na seksualności -prowadzony mgr Marta Ulanowska, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem;
3. Depresja i co dalej? Pomocy nie jestem terapeutą! - dr Konrad Ambroziak;
4. Odrzucenie-przeżyć stratę- dr Przemysław Gąsiorek.

Potrzeby szkoleniowe osób zajmujących się na co dzień pomocą dzieciom i dorosłym są olbrzymie, co również wyszło również z ankiet, dlatego też jest konieczność organizowania kolejnych takich konferencji.

Organizatorzy zadbali również o to, by obecne na konferencji było Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, które z dobrym rabatem sprzedawało fachową literaturę.

Anna Łukawska-Czyżów