9 stycznia 2019 r. w auli Zespołu Szkół w Pasłęku gościliśmy Agnieszkę Jarzec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, która w niezwykle interesującym wykładzie wzbogaconym licznymi fotografiami przedstawiła badania archeologiczne cmentarzyska w Krośnie koło Pasłęka. Zabytek ten jest unikatem na skale Polski, a pozostałości, jakie tam znaleziono, datuje się na I i II wiek naszej ery.

Użytkującą stanowisko ludność, w języku archeologicznym określaną mianem kultury wielbarskiej, wiąże się ze znanymi ze źródeł pisanych ugrupowaniami Gotów, którzy w okresie starożytności mieli wędrować ze Skandynawii przez tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy, aż po wybrzeża Morza Czarnego. Stanowisko w Krośnie dostarczyło bogatych materiałów poszerzających naszą wiedzę o kulturze i obrzędowości mieszkańców rejonu Pasłęka w pierwszych wiekach naszej ery oraz ich kontaktach z najważniejszymi ośrodkami świata antycznego - zaznaczyła Agnieszka Jarzec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.