Powiat Elbląski włączył się wspólnie z Województwem Warmińsko-Mazurskim w realizację projektu pn. „Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu i sieci PIAP-ów w Województwie Warmińsko-Mazurskim” z listy indykatywnych projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Finansowy wkład własny do projektu wniosło wyłącznie województwo.

Projekt zakłada utworzenie około 400 nowych publicznych punktów dostępu do Internetu tzw. PIAP-ów). Celem projektu jest m.in. rozbudowa i modernizacja istniejącej sieci punktów publicznego dostępu do Internetu, głównie na obszarach wiejskich i w małych miastach oraz stworzenie warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego, a poprzez to wzrost poziomu zatrudnienia na obszarach objętych projektem, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej oraz podniesienie jakości życia mieszkańców.

Powiat Elbląski zgłosił zapotrzebowanie na 10 PIAP-ów, cztery infomaty i jedno telecentrum. Sprzęt ten będzie zainstalowany w siedzibie Starostwa Powiatowego, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim, w Zespole Szkół w Pasłęku, w Domu Dziecka w Marwicy oraz w Ponadlokalnych Świetlicach Środowiskowych w Ogrodnikach, Kamionku Wielkim, Godkowie, Marwicy i Pomorskiej Wsi.

Zgodnie z planem realizacji projektu przedstawionym przez Macieja Bułkowskiego , dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie w grudniu 2010 r. odbędzie się dostawa telecentrum, w kwietniu 2011 r. , infomatów, natomiast w maju 2011 r. , PIAP-ów. Realizacja projektu zakończy się 18 grudnia 2011 r.

Sylwia Cieciora