Są takie dni w roku, kiedy historia naszego kraju przypominana jest z wielką czcią. Jedną z takich dat jest 11 listopada – dzień, w którym świętujemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – najważniejsze święto dla Polaków i ich narodowej tożsamości.

W Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku, z tej okazji, 9 listopada, odbyła się akademia, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach akcji Rekord dla Niepodległej. Słuchacze, pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Małgorzaty Wolskiej, przypomnieli społeczności szkolnej, że po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas apelu młodzież uczciła pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, tych, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej. Przekazywane treści historyczne były przeplatane patriotycznymi pieśniami. Słuchacze apelowali do swoich koleżanek i kolegów, aby pamiętali, iż wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, czymś, co należy pielęgnować.

By oddać cześć walczącym, po akademii przedstawiciele Samorządu Słuchaczy udali się na cmentarz, aby na Grobie Nieznanego Żołnierza zapalić znicze.

Małgorzata Wolska