Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej ogłosiło, że Ogólnopolski Tydzień Kariery w roku 2018 będzie przebiegał pod hasłem: „Bądź architektem swojego szczęścia”.

Przed młodzieżą klas ósmych szkół podstawowych oraz trzecich klas gimnazjum trudne wybory. Wybór szkoły, kierunku kształcenia to pierwsze kroki do własnej kariery, które należy podjąć przed zakończeniem roku szkolnego. Te niełatwe decyzje rodziców i młodzieży wspomaga Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, który w ramach wspólnych działań ze szkołami podstawowymi i gimnazjami z jednej strony analizuje rynek pracy i potrzeby pracodawców, a z drugiej pomaga realizować własne kariery i rozwijać talenty młodych ludzi.

ZSEiT w Pasłęku kształci w branżowych szkołach I stopnia, technikach i liceum. Na OTK młodzież i nauczyciele zespołu przygotowali warsztaty tematyczne związane z kierunkami kształcenia. W dniach 17 i 18 października 2018 r. podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery szkoła gościła nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Ogółem w warsztatach wzięło udział 250 uczniów i 16 nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Zostały zaprezentowane zawody/kierunki kształcenia: technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik agrobiznesu, LO o ukierunkowaniu obronnym, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Przygotowane warsztaty zawodoznawcze przybliżyły charakter wybranego zawodu. Młodzież niezwykle aktywnie brała udział we wszystkich zadaniach. Warsztaty stworzyły możliwość, aby zobaczyć, dotknąć, spróbować i posłuchać.

Ponadto ZSEiT jest beneficjentem projektu „Warmia i Mazury doradztwem stoi”. Celem projektu jest przygotowanie i realizacja wysokiej jakości usług poradnictwa edukacyjno-zawodowego szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz wdrożenie i realizacja programu zewnętrznego wsparcia szkół w zakresie doradztwa zawodowego. Szkolny Punkt Informacji i Kariery (SPInKa) wyposażony został w niezbędny sprzęt do prowadzenia efektywnego doradztwa zawodowego.

doradca zawodowy Anna Zalewska