9 października 2018 r. słuchacze Zespołu Szkół Zawodowych w Pasłęku wraz z nauczycielką języka polskiego Małgorzatą Wolską uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Michałem Szulimem - podróżnikiem, dziennikarzem, wokalistą zespołu Plateau, autorem muzyki i tekstów piosenek.

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Pasłęku w ramach zadania Zaczytani- integracja dzieci i młodzieży na rzecz rozwoju czytelnictwa w mieście i gminie Pasłęk dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok.

Podczas spotkania podróżnik opowiedział młodzieży o etapach powstawania swojej debiutanckiej książki Miejsce za miejscem, czyli podróże małe i duże, w której umieścił 42 felietony z najbardziej interesujących miejsc na świecie. Słuchacze z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści o Madagaskarze i jego mieszkańcach, podziwiali na zdjęciach piękno nieskażonej cywilizacją przyrody. Z zaciekawieniem przypatrywali się slajdom ukazującym miasta wyspiarskiego państwa, a w nich życie tubylczej ludności – Malgaszy. Michał Szulim malował słowami widoki pięknych, nieskazitelnie czystych plaż należących do państwa położonego w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, charakteryzował klimat ulicznych bazarów, hoteli, restauracji oraz w atrakcyjny i przystępny sposób zaznajomił publiczność z fauną i florą tamtejszych rezerwatów przyrody.

Dzięki takiemu spotkaniu słuchacze mieli niepowtarzalną okazję pogłębienia swojej wiedzy przyrodniczo-geograficznej i społeczno-kulturowej o Republice Madagaskaru.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Wolska